۷٫۹ درصد نرخ بیکاری در آمریکا برای ترامپ مشکل‌ساز است – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش افکارنیوز،

به طور کلی ۲۲ میلیون شغل از ماه فوریه از دست رفته و اقتصاد آمریکا تنها توانسته نیمی از این مشاغل را باز گرداند. طبق گفته اقتصاددان‌ها، بازگرداندن نیمه بعدی بسیار سخت تر خواهد بود.

نرخ بیکاری در آمریکا از ۸.۴ درصد در ماه اوت به ۷.۹ در سپتامبر کاهش یافته است. این کاهش در شرایط معمول می ‌توانست خبر خوبی برای ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باشد. ولی آمریکا در شرایط معمولی به سر نمی‌برد.

نرخ بیکاری آمریکا همواره از نظر روانی یک رقم بسیار با اهمیت برای رای دهندگان بوده‌است. ولی خبر مثبت شدن تست کرونای ترامپ در روز جمعه این رقم را در حاشیه قرار داد. به گفته مایکل براون، اقتصاددان ارشد آمریکا، رای دهندگان در حال حاضر به خبرهای مربوط به ویروس کرونا بیشتر از اطلاعات اقتصادی اهمیت می‌دهند.

کاهش نرخ بیکاری در ماه سپتامبر که توسط وزارت کار آمریکا در روز جمعه اعلام شد، ادامه روند نزولی آن از ۱۴.۷ درصد در ماه آوریل بود. نرخ بیکاری در ماه آوریل به بالاترین رقم از زمان رکود بزرگ رسیده بود. ولی سایر جزئیات وزارت کار چندان مطابق با ادعای ترامپ مبنی بر بهبود سریع اقتصاد آمریکا نیست.

نرخ اشتغال ماهانه کند شده است. به طور کلی ۲۲ میلیون شغل از ماه فوریه از دست رفته و اقتصاد آمریکا تنها توانسته نیمی از این مشاغل را باز گرداند. طبق گفته اقتصاددان‌ها، بازگرداندن نیمه بعدی بسیار سخت تر خواهد بود.

اطلاعات وزارت کار نشان می دهد ۸۶۵ هزار زن ماه گذشته شغل خود را از دست دادند که چهار برابر بیشتر از تعداد مردان است. این جمعیت اهمیت بسیاری برای انتخاب مجدد ترامپ دارند.

گزارش روز جمعه نشان می‌دهد ۱۲ میلیون آمریکایی در حال حاضر بیکار هستند و احتمال کمتری وجود دارد که این افراد به نسبت افراد شاغل در انتخابات شرکت کنند. ولی نظرسنجی‌ها نشان می دهد در شرایط فعلی و با افزایش بیکاری، بیشتر رأی‌دهندگان از میان کسانی هستند که شغل خود را از دست داده اند.

امبر ویچوسکی، یکی از اساتید علوم سیاسی در دانشگاه مارکویت ویسکانسین پس از مطالعه بر روی هزاران انتخابات ایالتی و محلی دریافت نرخ بالاتر بیکاری همواره باعث مشارکت بیشتر در انتخابات بوده است و احتمالاً جمهوری خواهان بیشتر از دموکرات ها تحت تاثیر آمار بالای بیکاری قرار خواهند گرفت.

وی گفت شرایط در سوم نوامبر متفاوت خواهد بود: بحران سلامتی رأی مردم را کاهش خواهد داد. به علاوه پیدا کردن یک الگوی واضح برای ارتباط نرخ بیکاری به مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری آسان نیست.

وقتی جیمی کارتر دموکرات در انتخابات ۱۹۷۶ بر جرالد فورد پیروز شد، نرخ بیکاری به همین اندازه بالا بود. وقتی کارتر در ۱۹۸۰ انتخابات را به ریگان واگذار کرد هم همین شرایط وجود داشت و همچنین زمانی که بیل کلینتون در ۱۹۹۲ بر جرج بوش پیروز شد.

نرخ بیکاری در زمان انتخاب مجدد اوبامای دموکرات در ۲۰۱۲ هم بالا بود.

 

لینک منبع: ۷٫۹ درصد نرخ بیکاری در آمریکا برای ترامپ مشکل‌ساز است – نیوز

https://www.news.ir/214094/%DB%B7%D9%AB%DB%B9-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85/

خبر اقتصادی