۱۶ نماد بورسی که رشد سود واقعی بالای ۱۰۰۰ درصد داشتند + اسامی – نیوزبازتاب خبر news.ir

16 نماد بورسی که رشد سود واقعی بالای 1000 درصد داشتند + اسامی


اقتصادنیوز :

براساس آمارهای مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، ۸۰ شرکت برای دوره‌های مالی ۳ و ۶ ماهه امسال سودهای بالایی را محقق کرده‌اند. طبق این آمارها دامنه رشد سود واقعی (EPS) این دسته از شرکت‌ها بین ۳۱۴۷۵ درصد تا ۱۲ درصد بوده است که به ترتیب به دو نماد سخوز (سیمان خوزستان) و زبینا (کشاورزی و دامپروری بینالود) مربوط می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، رشد بلندمدت شاخص کل بازار و قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها که شدیدترین حالت صعودی آن در اواخر سال ۹۸ تا اواسط مرداد سال جاری رخ داد، موجب شد که نسبت قیمت به سود محقق شده میانگین بازار به بالای ۳۷ درصد برسد و البته این شاخص در بسیاری از شرکت‌ها به بالای ۱۰۰ هم رسیده بود.

کارشناسان اعتقاد داشتند که این موضوع به دلیل تورم انتظاری موجود در جامعه و افزایش تقاضای خرید سهام رخ داده است و طی دوره‌های بعدی و با افزایش نرخ محصولات تولیدی شرکت‌ها و به تبع آن رشد سوددهی آنها این رقم تعدیل خواهد شد.

16نمادی که رشد سود واقعی بالای 1000 درصد داشتند + اسامی

 

در حال حاضر دو اتفاق همزمان موجب کاهش P/ E شرکت‌ها می‌شود؛ از یک طرف بازار روند اصلاحی قیمت خود را از سرگذرانده و از سوی دیگر سوددهی شرکت‌ها بر اساس آمار صورت‌های مالی به سطوح بسیار بالایی رسیده است.

طبق گزارشی که مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران منتشر کرده است، ۸۰ شرکت در دوره‌های مالی سه و شش ماهه سود واقعی مثبت نسبت به دوره قبلی خود گزارش کرده‌اند. به‌عنوان نمونه نمادهای سخوز، کاما، شنفت و کماسه در دوره قبلی سودهای منفی یک و دو رقمی داشتند، اما در دوره ۶ ماهه سال ۹۹ سود واقعی سه و چهار رقمی در صورت‌های مالی خود گزارش کرده‌اند.

طبق این آمارها EPS شرکت تولید سیمان خوزستان از رقم منفی ۴ ریال در ۶ ماهه سال گذشته به ۱۲۵۵ ریال در دوره مشابه سال جاری رسیده است. EPS شرکت استخراج کانه های فلزی باما (کاما) نیز از منفی ۳۷ به ۹۶۹۸ ریال و شرکت نفت پارس هم از منفی ۱۴ ریال به ۱۳۸۲ ریال رسیده است. موضوع جالب توجه اینکه از میان این شرکت‌ها، ۱۶ نماد رشد سود بالای هزار درصد در صورت‌های مالی خود گزارش داده‌اند.


این مطلب برایم مفید است۰


نفر
این پست را پسندیده اند

لینک منبع: ۱۶ نماد بورسی که رشد سود واقعی بالای ۱۰۰۰ درصد داشتند + اسامی – نیوز

https://www.news.ir/239868/%DB%B1%DB%B6-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%B3%D9%88%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%DB%B1%DB%B0%DB%B0/

خبر اقتصادی