گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز پایتخت؛ محاسبه قیمت ذاتی سکه در روز جهش طلا – نیوزبازتاب خبر news.ir

 به گزارش اقتصادنیوز به نظر می رسد همین دیدگاه هم در شروع افزایشی سکه با گپ ۲۳۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل اثر داشت. سکه در شرایطی امروز معاملات خود را با قیمت ۱۱ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان آغاز کرد که یک روز قبل روی عدد ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بسته شده بود. البته در آن مقطع زمانی، طلا ۱۹۷۲دلار بود و صبح امروز بالای ۲ هزار دلار خود را تثبیت کرده بود.

1

سکه در ادامه روز با وابستگی بسیار نزدیک به نوسانات طلای جهانی حرکت کرد و حتی رشد قیمت دلار نتوانست فلزگران بهای داخلی را به بالای مرز ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی ببرد. سقف سکه در روز جاری ۱۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بود و معامله گران سکه پس از رشد ابتدای روز رفتار نسبتا محتاطانه ای در پیش گرفتند. به احتمال زیاد در صورت ادامه روند افزایشی دلار  اونس، دامنه عمل سکه بازان در روز پنج شنبه گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد.

3

دلار که به طور سنتی انتظار می رفت، با صعود اونس کمی کاهشی شود، دیروز جهت افزایشی به خود گرفت و حرکت افزایشی خود را از محدوده ۲۳هزار و ۳۸۰ تومانی آغاز کرد و در اواخر روز به محدوده ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومانی رسید. آنچه قیمت دلار را تحریک می کرد، نوسانات افزایشی نرخ حواله درهم بود که در همان ابتدای روز تا محدوده ۶ هزار و ۵۰۰ تومانی قد کشید و در ادامه روز دلار سعی کرد خود را قیمت درهم هماهنگ کد. با درهم ۶ هزار و ۵۰۰ تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست بالاتر از ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان باشد.

2

به نظر می رسد همین عامل افزایش درهم بود که مانع از آن شد، دلار حرکت سنتی خود را تکرار کند. زمانی که اونس جهش غیرمنتظره شدیدی را تجربه می کند، حداقل در مدت کوتاهی سکه بازان اقدام به فروش دلارمی کنند تا اثر رشد اونس را کمی تعدیل کنند. ولی دیروز تنها رشد دلار نسبت به درهم کند شد.

با سطح قیمتی دلار و اونس در ساعت ۵ بعدازظهر، ارزش ذاتی سکه و قیمت بازار تقریبا با هم برابر بود ولی اگر اثر مالیات ارزش افزوده را به فرمول حباب اضافه کنیم، ارزش ذاتی سکه در حدود ۱۲میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود که حدود ۹۰۰ هزار تومان بیشتر از قیمت بازار بود.

 

لینک منبع: گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز پایتخت؛ محاسبه قیمت ذاتی سکه در روز جهش طلا – نیوز

https://www.news.ir/138735/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-3/

خبر اقتصادی