کنترل نرخ ارز از این راه امکان پذیر است – نیوزبازتاب خبر news.ir

کنترل نرخ ارز از این راه امکان پذیر است

اقتصادنیوز: یک کارشناس مسائل بانکی تزریق کنترل شده ارز به بازار را راهکاری کوتاه مدت برای تعدیل نرخ ارز برشمرد و گفت: ایجاد تنوع در سبد عرضه و تقاضای ارز کشور، راه حل قطعی برای کنترل نرخ هاست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین: داود سوری با بیان این که نرخ های موجود در بازار ارز کاملا غیرواقعی است، گفت: خوشبختانه با اقدامات بانک مرکزی، کمی از التهابات موجود کاسته شد، اما ادامه روند موجود به اقدامات بنیادین نیاز دارد.

وی با اشاره به این که بانک مرکزی در حال وصول مطالبات ارزی از سایر کشورهاست، ادامه داد: به هم ریختگی اقتصاد جهانی نیز به مشکلات موجود دامن زده و باید برای تلطیف فضا کمی تامل کرد.

این اقتصاددان به لزوم حذف ابزار سوداگری در بازار ارز اشاره کرد و با بیان این که ارز باید از حالت کالایی خارج شود، گفت: درآمد ارزی نباید به نفت متکی باشد، بلکه تقویت صادرات غیرنفتی باید در اولویت نخست قرار گیرد.

سوری تفاوت موجود میان نرخ نیمایی با نرخ بازار را عاملی تشویقی برای بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات دانست و گفت: بدون شک باید این دو نرخ به هم نزدیک شوند تا صادرکننده انگیزه‌ای برای نگهداری ارز نزد خود نداشته باشد.

این کارشناس مسائل پولی، نوسان نرخ ارز را ناشی از بر هم خوردن عرضه و تقاضا در بازار دانست و گفت: نمی توان اثر منفی جو روانی موجود بر بازار را منکر شد، بنابراین اقدامات لازم برای کاهش التهاب روانی در بازار و نیز ارائه تصویری مثبت از آینده کشور می تواند اثر مثبت قابل توجهی بر نرخ ها داشته باشد.

 


این مطلب برایم مفید است۰


نفر
این پست را پسندیده اند

لینک منبع: کنترل نرخ ارز از این راه امکان پذیر است – نیوز

https://www.news.ir/123546/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/

خبر اقتصادی