چرا استفاده درست از ماسک مهم است؟ – نیوزبازتاب خبر news.ir

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ۹ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. کووید ۱۹ تاکنون مرگبارترین همه گیری‌های جهان طی یک قرن اخیر را رقم زده است. در هر ۱۶ ثانیه یک نفر در کره زمین به دلیل آلوده شدن به این ویروس جان خود را از دست می‌دهد. دولت‌ها ناتوان از یافتن راهکار موثری برای درمان بیماران، تنها می‌توانند با اعمال محدودیت‌های اجتماعی، امیدوار به قطع زنجیره انتقال ویروس در جامعه باشند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون راهکار‌هایی ساده، اما موثر برای کنترل و مدیریت شیوع کووید ۱۹ در جامعه است. در این میان استفاده از ماسک یکی از اصلی‌ترین مواردی است که دانشمندان بر روی آن تاکید دارند. با این حال استفاده درست از ماسک یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. 

بر این اساس، با شدت یافتن شیوع ویروس کرونا، بیشتر کشور‌های جهان اقدام به اجباری کردن استفاده از ماسک در جامعه کرده‌اند. متخصصان تاکید دارند استفاده نادرست از ماسک با نزدن ماسک هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. ماسک باید به طور کامل دهان، چانه و بخش اعظم بینی را بپوشاند. همچنین باید دستکم هر ۲۴ ساعت یکبار اقدام به شست وشوی ماسک یا تعویض آن کنید. مردم باید به استفاده از ماسک به مانند پوشیدن لباس به عنوان یک اقدام عادی و مهم توجه داشته باشند.

دانشمندان تاکید دارند تا زمانی که در جامعه ایمنی گله‌ای حاصل نشده، مردم باید به استفاده از ماسک ادامه دهند. ایمنی گله‌ای (Herd safety) به حالتی اطلاق می‌شود که درصد بالایی از مردم یک کشور به یک ویروس یا باکتری مبتلا می‌شوند و پس از بهبودی به دلیل مقاومت در برابر بیماری، زنجیره شیوع قطع می‌شود و جامعه به ایمنی می‌رسد. در این حالت باید بیش از دو سوم جمعیت یک کشور به عامل بیماری زا مبتلا شوند. به نظر نمی‌رسد در آینده‌ای نزدیک ایمنی گله‌ای در جامعه حاصل شود، در نتیجه مردم باید همچنان مقید به استفاده از ماسک باشند.

 تحقیقات نشان داده است استفاده از ماسک می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهد. استفاده صحیح از ماسک بدان معناست که در صورتی که فرد عطسه، سرفه و یا صحبت می‌کند قطرات ریز تنفسی نتوانند از آن عبور کنند. اگر دهان یا بینی شما خارج از ماسک باشد، این بدان معناست که شما می‌توانید به راحتی باعث انتشار و نیز دریافت کووید ۱۹ شوید.

 

لینک منبع: چرا استفاده درست از ماسک مهم است؟ – نیوز

https://www.news.ir/211176/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%A7%D8%B3%DA%A9-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F/

خبر اقتصادی