پیش بینی بورس امروز / جمع شدن صف های فروش؟ – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس، «جلسه سازمان بورس با حقوقی‌ها» مهم ترین خبری بود که از عصر روز گذشته در تمام کانال‌های بورسی دست به دست می‌شد. خروجی این جلسه نیز مشخص است، جمع آوری صف فروش‌ها!

بورس

طبق آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، عصر روز گذشته جلسه ای با حضور شخصیت‌های حقوقی و مدیران صندوق‌های بزرگ بازار سرمایه برگزار و در این جلسه توافق شده که صف های فروش برچیده و بازار به سمت روال عادی خود باز گردد. البته این بار بازگشت بازار به روند صعودی پرقدرت مطرح نیست و فقط بر جمع آوری صفوف فروش تاکید شده است. از آن جایی که این خبر به صورت رسمی اعلام نشد، تا این لحظه نام نمادهای مختلفی اعلام شده است و در هر نقل قولی که از این جلسه مطرح می شود، نام برخی نمادهای مهم و لیدر بازار مطرح می شود. با توجه به جوی که این خبر ایجاد کرده است، امروز می توان انتظار داشت بازار به سمت تعادل پیش برود، البته شرط اصلی این موضوع، مشاهده جمع شدن صفوف فروشی پر قدرتی است که حالا ۱۰ روزی است مهمان نمادهای شاخص‌ساز شده است.

در سوی دیگر اخبار مثبت دیگری نیز از بعدازظهر روز گذشته تا این لحظه مطرح شده است. نخست آنکه ضریب اعتباری کارگزاران تا ۵۰ درصد افزایش یافته است و از سوی دیگر طبق شنیده ها یکی از مهم ترین تصمیمات در جلسه روز گذشته، امکان صدور واحد از صندوق‌های درآمد ثابت برای ابطالی های احتمالی صندوق های درسهام بوده است. بخشی از فشار فروش سنگین در روزهای گذشته به تقاضای ابطال واحدهای صندوق های سهامی باز می گردد که با توجه به تصمیم جلسه روز گذشته، از امروز باید فشار کمتری در بخش فروش شاهد باشیم.

روز گذشته مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف در صندوق دارادوم نیز تعیین شد. به موجب تصمیم دولت، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی صندوق دارا دوم، مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف خواهد بود.

همه این تصمیمات در شرایطی اتخاذ شده است که بازار در مردادماه روند نزولی و بازدهی منفی داشته است. این در شرایطی است که اصلاح قیمتی برخی نمادها از تیرماه آغاز شده است و برخی نمادها اکنون از نقطه اوج خود حدود ۵۰ درصد افت قیمت داشته‌اند.

بررسی روند خرید و فروش حقیقی‌ها نیز بیانگر این موضوع است که درهشت روز از ده روز کاری گذشته، فروش حقیقی‌ها بیشتر از خرید آن‌ها بوده است و در نتیجه جریان ورود نقدینگی از سوی حقیقی‌ها در این چند وقت منفی بوده است. حالا باید چشم انتظار آن باشیم که نتایج تصمیمات جلسه دیروز را به صورت عینی در جریان معاملات ببینیم.

نکته | دنیای اقتصاد نوشت:‌ بازار روز گذشته درحالی آغاز شد که سهامداران منتظر وعده‌های سازمان بورس درخصوص حمایت از بازار سرمایه بودند که به خودی خود می‌توانست انگیزه خرید را افزایش دهد. اما آنچه می‌شد دید صف‌های فروش سنگین در سهام بزرگ بود. اما خرید هماهنگ حقوقی‌ها در ساعت پایانی معاملات روز گذشته در برخی از سهم‌ها که از نماد «وبانک» آغاز شد، به یکباره امیدها را زنده کرد و فرضیه عدم تمایل حقوقی‌ها به حمایت از بازار را تا حد زیادی رد کرد.

اما نکته مهم در معاملات روز گذشته شکسته شدن رکورد خارج شدن پول توسط حقیقی‌ها بود. به‌زعم کارشناسان، خروج نقدینگی توسط حقیقی‌ها نشانه عدم اعتماد و ترس است. عدم اعتماد و ترسی که حاکم بر بازار است، باید هرچه زودتر توسط دولت و حقوقی‌ها به بازار بازگردد؛ اگر این اتفاق رخ ندهد، شاهد تداوم این وضعیت خواهیم بود.

لینک منبع: پیش بینی بورس امروز / جمع شدن صف های فروش؟ – نیوز

https://www.news.ir/160395/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B5%D9%81-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4/

خبر اقتصادی