پر سودترین بازار در ماه منفی بورس – نیوزبازتاب خبر news.ir

اگر در آخرین روز تیرماه،سرمایه خود از بازار سهام را خارج و به بازار طلا وارد کرده بودید، نه تنها از ضرر پیش گیری کرده بودید که بیشترین سود ماهانه در میان تمام بازارها را به دست می آوردید.

سود بازار طلا در مرداد ماه

هر گرم طلای ۱۸ عیار در انتهای  تیرماه حدود ۹۶۷ هزار تومان قیمت داشت، ولی در آخرین روز مردادماه به محدوده یک میلیون و ۵۲ هزار تومان رسید. این قیمت نشان دهنده بازدهی ۸/۸ درصدی طی یک ماه بود.

بازدهی ماهانه بورس در مرداد

 در پایان ماه مرداد شاخص کل بورس بیش از ۸ درصد از ارزش خود را از دست داد و بخش زیادی از فعالان بازار سهام متضرر شدند. در واقع هیچ بازاری به اندازه بورس در مردادماه ضرردهی نداشت.

بازدهی بازارها

رشد قیمت دلار در مرداد ماه

دلار در پایان مرداد ماه از انتهای کانال ۲۱ هزار تومانی بلند شد و به ابتدای کانال ۲۳ هزار تومانی رسید. اسکناس آمریکایی در مرداد ماه کمی بیش از ۶ درصد رشد کرد.دلار در مرداد پس از خبر گشایش اقتصادی و سخنان رییس کل بانک مرکزی به شدت تحت فشار قرار گرفت به همین دلیل بازدهی آن در مقایسه با نرخ بازدهی تیر بسیار پایین تر بود. دلار در ماه قبل بازدهی در حدود ۱۴ درصد رشد قیمت ثبت کرده بود.

قیمت سکه در میانه تابستان

در ماهی که گذشت، سکه نیز بازدهی مثبت را به ثبت رساندند، ولی میزان رشد آن همانند دلار نسبت به تیرماه بسیار پایین آمده بود. سهم سکه حدود ۳٫۸ درصد افزایش بود. سکه از محدوده ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به سوی سطح ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قدم برداشت.

این تغییرات قیمتی بسیار محدودتر از تیرماه بود، چرا که در ماه چهارم سال  سکه بالای ۳۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بودند. در واقع مجموع بازدهی بازارها در مردادماه نشان می دهد که فضای معاملات در مردادماه نسبت به ابتدای تابستان آرام تر شده بود؛ سکه بین دو کانال ۱۰ و ۱۱ میلیون تومانی جا به جا شد.

حتی اگر نرخ تورم ۳٫۵ درصدی ماهانه را از بازدهی سکه و نیم سکه کسر کنیم، می توان گفت رشد واقعی آن ها در مردادماه صفر بوده است.

روند بازار ارز در اولین شنبه شهریور

کمتر کسی انتظار داشت، قیمت دلار در اولین روز شهریورماه کاهشی شود، ولی با برگشت این ارز به کانال ۲۲ هزار تومانی، چنین اتفاقی رخ داد. 

در حالی که بیشتر فعالان عنوان می کردند، نوسان گیران با جوسازی پیرامون تلاش های آمریکا سعی می کنند قیمت دلار را در کانال ۲۳ هزار تومانی جلو ببرند، روز شنبه معاملات دلار در محدوده ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان آغاز شد که حدود ۱۰۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده انتهای هفته گذشته بود. به گفته برخی بازیگران ارزی،‌ شماری از معامله گران از هراس ورود قوی بازارساز به معاملات، در معاملات پشت خطی روز جمعه فروشنده شدند.

دلار روزانه

نرخ حواله درهم در روز شنبه اول شهریور

درهم روزانه

در کنار این، گروهی باور داشتند، افت نرخ حواله درهم، زمینه ساز افت قیمت دلار شد. به گفته برخی فعالان، امروز درهم به زیر سطح ۶ هزار و ۳۰۰ تومانی رفت و تا نقطه ۶ هزار و ۲۳۰ تومانی عقب نشست. با این سطح از قیمت حواله درهم، ارزش دلار می توانست در حدود ۲۲ هزار و ۸۶۰ تومان باشد. دلار ساعت ۵ بعدازظهر در بازار داخلی نیز در محدوده ۲۲ هزار و ۷۶۰ تومان معامله می شد. 

 

به باور شماری از فعالان ارزی، دلار در صورتی که در روزهای آتی نتواند به بالای کانال ۲۳ هزار تومانی بازگردد، احتمال افت تا محدوده ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومانی را خواهد داشت. در واقع از نگاه آن ها، اگر صعودی رخ ندهد، ریزشی در راه خواهد بود. 

افت قیمت سکه در ابتدای ماه سوم تابستان

سکه روزانه

افت قیمت دلار، امروز، قیمت سکه را نیز تحت فشار قرار داد و این فلز گران ها که در محدوده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان آغاز به کار کرده بود، تا نقطه ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان پایین رفت. عامل دیگری که در افت قیمت سکه اثر داشت، پایان معاملات اونس جهانی زیر مرز مهم هزار و ۹۵۰ دلار بود. 

بدون در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده،‌ سکه در اولین روز شهریورماه در حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارزش داشت. اگر مالیات ارزش افزوده را لحاظ کنیم، ارزش ذاتی این فلز گران بها می توانست ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان باشد. 

لینک منبع: پر سودترین بازار در ماه منفی بورس – نیوز

https://www.news.ir/158518/%D9%BE%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86%D9%81%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3/

خبر اقتصادی