وزیر لبنانی پس از انفجار بزرگ: فعلا دلیلی برای اثبات حمله خارجی نداریم – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «منال عبدالصمد» وزیر اطلاع‌رسانی گفت منطقه بندر بیروت پس از انفجار سه‌شنبه (دیروز) به منطقه مصیبت‌زده تبدیل شده است.

وی به رادیو اسپوتنیک گفت: تعداد مجروحان تاکنون به چهار هزار نفر رسیده که حال برخی از آنها وخیم است. تعداد زیادی هم مفقود هستند که به دلیل بدی وضعیت در منطقه حادثه، قابل شمارش نیستند.

عبدالصمد ادامه داد: حجم انفجار باعث شده مقامات لبنانی تصور کنند که حمله‌ای خارجی بوده اما دستگاه‌های امنیتی لبنان گفته‌اند که در اصل هیچ دلیلی که این فرضیه را ثابت کند، وجود ندارد اما به هر حال تحقیقات ادامه داد و نتایج آن واقعیت را فاش خواهد کرد.

وی درباره طرف‌های مسؤول در مواد منفجره‌ای که در داخل بندر بیروت نگهداری می‌شده، گفت، این مواد مربوط به چند وزارت‌خانه می‌شوند و نامه‌های اداری وجود این مواد از سال ۲۰۱۴ تا کنون را ثابت می‌کند. درخواست‌هایی برای خروج این مواد از لبنان به دلیل خطرات نگهداشتن آنها در منطقه‌ای مسکونی نیز وجود داشته است.

عبدالصمد درباره پیامدهای سیاسی و اقتصادی انفجار بیروت هم گفت، خسارت‌های مادی، معنوی و بشری این انفجار قابل شمارش نیست، لبنان در بحران اقتصادی بزرگی وجود داشت اما پس از این حادثه به «زیر صفر» رفت. این انفجار بر روند تجارت در چند کشور تأثیر خواهد گذاشت.

وی در پایان به کمک‌های متعدد کشورهای دوست نیز اشاره کرده و گفت، تجهیزات و بیمارستان‌های میدانی به لبنان فرستاده شده است.

امروز روزنامه «الجمهوریه» در گزارشی نوشت، یکی از فرضیه‌های مطرح شده این است که رژیم صهیونیستی در پشت پرده این اقدام است زیرا شاهدان عینی گفته‌اند جنگنده‌های اسرائیلی قبل از انفجار در آسمان لبنان جولان می‌داده‌اند.

لینک منبع: وزیر لبنانی پس از انفجار بزرگ: فعلا دلیلی برای اثبات حمله خارجی نداریم – نیوز

https://www.news.ir/138614/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%84%D8%A8%D9%86%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D9%81%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D9%81%D8%B9%D9%84%D8%A7-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84/

خبر اقتصادی