واکنش سخنگوی کمسیون اقتصادی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی/ زودتر از این، پیشنهاد حذف را داده بودیم – نیوزبازتاب خبر news.ir

واکنش سخنگوی کمسیون اقتصادی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی/ زودتر از این، پیشنهاد حذف را داده بودیم

سخنگوی کمسیون اقتصادی مجلس گفت: البته باید ابعاد حذف ارز ۴۲۰۰ در بودجه ۱۴۰۰ بررسی شود و باید بینیم دولت چه برنامه‌ای را جایگزین کرده است و چه روشی پیش بینی شده تا دهک‌های کم‌درآمد شامل سیاست‌های جبرانی شوند.

مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در واکنش به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۰ گفت: ارز ترجیحی یا دولتی برای واردکنندگان رانت ایجاد می‌کرد و مفاسدی به وجود می‌آورد که در نهایت نتیجه آن لزوما این نبود که کالا با قیمت پایین به دست مصرف کننده برسد.

وی ادامه داد: نتیجه ارز ترجیحی و دولتی این بوده که رانت‌خواران و واسطه و واردکنندگان از این یارانه منتفع می‌شدند و کالا با قیمت ارز آزاد و حتی بیشتر از آن به دست مردم می‌رسید.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه اجرای این برنامه از نظر مجلس پذیرفته نبود گفت: حتی مجلس برای سال ۹۹ هم پیشنهاد حذف ارز ترجیحی را داده بود.

وی تاکید کرد: باید واردکنندگان کالا را به ارز نیمایی وارد کنند و مابه‌التفاوت دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیما را به مصرف کننده ارائه دهیم که با معادل این مابه‌التفاوت و ارائه تخفیفات کالای داخلی خریداری کنند.

طغیانی تاکید کرد: سیاست این است که یارانه از واردکننده به مصرف‌کننده منتقل شود.

وی ادامه داد: البته باید ابعاد حذف ارز ۴۲۰۰ در بودجه ۱۴۰۰ بررسی شود و باید بینیم دولت چه برنامه‌ای را جایگزین کرده است و چه روشی پیش بینی شده تا دهک‌های کم‌درآمد شامل سیاست‌های جبرانی شوند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اما آنچه که مشخص است این بوده که یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی که به واردکنندگان دادند به دست مردم نرسید.

لینک منبع: واکنش سخنگوی کمسیون اقتصادی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی/ زودتر از این، پیشنهاد حذف را داده بودیم – نیوز

https://www.news.ir/304267/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D8%B3%D8%AE%D9%86%DA%AF%D9%88%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%A7%D8%B1%D8%B2/

خبر اقتصادی