واکنش آمریکا به حمله هوایی به غرب افغانستان – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در صفحه توئیتر خود نوشت واشنگتن حمله هوایی روز گذشته به نیرو‌ی هوایی افغانستان را که سبب جان باختن چندین نفر شد و طالبان مسئولیت آن را برعهده گرفته است، محکوم می‌کند.

خلیزاد در صفحه خود نوشت «۲۴ ساعت گذشته ساعات خشونت باری در افغانستان بوده است و افراد بسیاری جان خود را از دست داده‌اند. در هرات، تصاویر و گزارش‌ها و همچنین اطلاعات شاهدان عینی از کشته شدن غیرنظامیان از جمله کودکان بسیاری در جریان یک حمله هوایی حکایت دارد. ما این حمله را محکوم کرده و از تحقیقات (در این زمینه) حمایت می‌کنیم.»

او همچنین گروه طالبان را به دلیل انجام چنین حمله‌ای که سبب جان باختن غیرنظامیان بسیاری شده است، مورد انتقاد قرار داد. خلیلزاد در ادامه این پیام خود نوشت «مردم افغانستان خواهان شروع فوری مذاکرات صلح و حل و فصل اختلافات هستند که این کار به نفع آنهاست. به جای آنکه فرایند را به عقب بازگردانید از همه طرف‌ها می‌خواهیم خشونت را کنار بگذارند، از غیرنظامیان حمایت کنند و ممانعت‌های ضروری را در نظر بگیرند، زیرا مذاکرات نزدیک است.»

روز گذشته مسئولان محلی افغانستان اعلام کردند در حمله هوایی به ایالت هرات دستکم ۴۵ نفر کشته شدند. از سوی دیگر یک شاهد عینی از جان باختن ۵۰ نفر که برخی از آن‌ها کودکان و زنان بودند، خبر داد.

روز سه شنبه نیز انفجار یک کامیون بمب‌گذاری شده در افغانستان به کشته و زخمی شدن ۱۷ نظامی منجر شد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: این انفجار در شهرستان سید آباد روی داد که در این حادثه ۸ نظامی جان خود را از دست دادند و ۹ نظامی دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که آمریکا با حضور غیرقانونی خود در افغانستان مسئول جان باختن هزاران فرد بیگناه است.

 

لینک منبع: واکنش آمریکا به حمله هوایی به غرب افغانستان – نیوز

https://www.news.ir/123037/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86/

خبر اقتصادی