هفته تاریخی طلا و بورس – نیوزبازتاب خبر news.ir

 

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار داخلی شاخص بورس تهران توانست سد محکم ۲ میلیون واحدی را پشت سر بگذارد و طلای جهانی نیز از مرز ۲ هزار دلار عبور کرد. 

بازدهی بورس

بورس تهران در دومین روز هفته توانست از مقاومت مهم ۲ میلیون واحدی عبور کند. البته در روز ۲ شنبه این مقاومت پس گرفته شد و شاخص به زیر آن برگشت. در روز ۳شنبه نیز بازار سهام یک روز کم‌نوسان را تجربه کرد. با اینحال در آخرین روز هفته بار دیگر شاخص با رشد محسوس توانست خود را به بالاترین مرزی که تاکنون در آن قرار داشته، یعنی کانال ۲ میلیون و ۳۴ هزار واحدی برساند. با این حساب، بازدهی بورس تهران در هفته جاری به ۶٫۸ درصد رسید. به نظر می‌آید مکث شاخص برای فتح قله یک میلیون واحدی بیشتر از قله ۲ میلیون واحدی بوده است. البته تاکنون، یک روز شاخص در بالای این کانال دوام آورده است و روزهای ابتدایی هفته آتی می‌تواند روزهای سرنوشت‌سازی برای شاخص کل باشد. شاید ۲ روز افزایشی دیگر بتواند شاخص کل را در این کانال تثبیت کند. 

رکورد تاریخی طلا

این هفته طلا در بازارهای جهانی توانست از مرز ۲ هزار دلار عبور کند و تا این لحظه، ۲۰۶۰ دلار را نیز لمس کند؛ ارقامی که در تاریخ فلز زرد سابقه نداشته است. رکوردزنی طلا موجب شد تا بازار فلز زرد در داخل نیز از خواب بیدار شود. با اینکه سکه در چند روز متوالی کم‌نوسان بود، اما در پایان هفته به مدد رشد اونس، وارد فاز افزایشی شد. سکه تا ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز صعود کرد. گرم طلای ۱۸ عیار نیز وارد کانال ۱,۱۰۰ هزار تومان شد. رشد طلا در هفته جاری به ۴٫۴ درصد رسید که از دلار و سکه بیشتر بود. طلا، با تاخیر کمتری نسبت به سکه به بازارهای جهانی واکنش نشان داد.  

رشد یک درصدی نرخ دلار

دلار در قیاس با بورس و طلا فروغ چندانی نداشت. با اینحال دلار هم در این هفته از سد مهمی عبور کرد و بالای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. در پایان هفته، رئیس جمهور از گشایش اقتصادی جدید در کشور خبر داد و مشاور رئیس جمهور هم از مردم خواست تا تصمیم‌های شخصی اقتصادی را یک هفته به تعویق بیاندازند. اخباری که می‌تواند انتظارات از افزایش قیمت دلار را هم بکاهد. البته هنوز به شکل رسمی اعلام نشده که منظور از گشایش اقتصادی چیست. با این حال، تا پایان این هفته دولت نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه را از کانال اوراق بدهی‌ها تامین کرد. این خبر می‌تواند برای بانک مرکزی که به دنبال کنترل نقدینگی و تحقق تورم هدف است، خبر خوبی باشد. اگر سیاستگذار پولی بتواند مسیر هدفگذاری تورمی را هموار کند، یکی از نیروهای افزایشی دلار در طول هفته‌های آتی از بین خواهد رفت. البته جو سیاسی خارج از کشور فعلا دارای سیگنال مثبتی نیست، مخصوصا با انتصاب فردی تندرو به عنوان نماینده امور ایران در آمریکا(جزئیات بیشتر). مجموعا دلار این هفته با یک درصد رشد قیمت به مرز ۲۳ هزار و ۶۸۰ تومان رسید. 

image_2020-08-07_16-14-06

لینک منبع: هفته تاریخی طلا و بورس – نیوز

https://www.news.ir/140541/%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3/

خبر اقتصادی