نوسان دلار و سکه در خط مرزی – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز، دلار با اینکه تا بعد از ظهر روز گذشته در محدوده ۲۲,۹۵۰ تا ۲۳,۰۵۰ محاصره شده بود، اما در عصر و در معاملات پشت خطی به سمت ۲۳,۲۰۰ تومان یورش برد. 

از نگاه برخی تحلیلگران تکنیکال، عبور دلار از محدوده ۲۳,۳۰۰ می‌تواند حجم تقاضا را در بازار ارز افزایش دهد. برخی معتقدند که نوسان محدود دلار در چند روز اخیر، می‌تواند به معنی جمع شدن فنر قیمت و آزاد شدن آن از یک سو باشد. اگر سیگنال‌های اولیه به سمت افزایش باشد، دلار مرزهای قبلی را می‌شکند و رکوردهای جدیدی از خود به جا می‌گذارد. از سوی دیگر، گروه دیگری معتقدند که بازار در کنترل بازارساز قرار گرفته و نوسان محدود نیز حاصل سیاست‌های سیاستگذار بوده است.

بازارساز پیشتر به نوعی با حفظ دلار صرافی، از نوسان منفی دلار در روزهای گذشته جلوگیری کرد؛ باید دید که در این شرایط نیز بازارساز می‌تواند مانع ورود دلار به مرزهای مهم شود یا خیر.

البته همچنان برخی بر این باورند که سیاستگذار ارزی برای جلوگیری از ریزش بازار سهام در مقابل کاهش دلار پوزیشن گرفت اما در مقابل افزایش دلار، فعلا مقاومتی نخواهد داشت. شاید در روزهای آینده بتوان دقیقتر صحت این ادعا را سنجید. با این حال، سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌داد که سیاستگذار ارزی حاضر نیست روی دلار ریسک کند. چرا که ممکن است ورود دوباره دلار به سقف‌های قبلی، بازگشت آنها را سخت‌تر کند و آن سقف‌ها را به حمایت‌های مهم برای بازار بدل کند. باید دقت کرد که ورود دوباره به یک کانال، به معنی تصمیم قیمت برای تثبیت در آن محدوده است، هنگامی هم که یک محدوده قیمتی تثبیت شود، باز‌پس‌گیری آن سنگر، سخت‌تر از قبل خواهد شد. 

به نظر می‌آید دلار همچنان منطبق بر نرخ درهم ارزشگذاری می‌شود. با آخرین نرخ درهم، ارزش دلار در حدود ۲۳,۱۵۰ تومان برآورد می‌شود؛ یعنی دقیقا قیمتی که در معاملات پشت خطی ثبت شد. 

ihb6qMOXTUIV

حباب سکه منقبض شد

سکه دیروز بی‌پرواتر از دلار حرکت کرد. کف قیمت در محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سقف سقف در کانال ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ثبت شد. تکنیکالیست‌ها معتقدند که این کانال، مرز حیاتی سکه محسوب می‌شود و عبور از آن به معنی پیشروی در کانال ۱۱ میلیون تومان و شروع یک روند صعودی خواهد بود. در واقع از نظر آنها این حرکت به معنای پایان استراحت سکه در کانال ۱۰ میلیون تومان است. 

پیشروی دیروز سکه در جهت کاهش حباب بود. حباب سکه که یپش از آن تا ۹۰۰ هزار تومان هم بالا رفته بود، دیروز بدون اینکه قیمت اونس و دلار، صعود معناداری ثبت کند، تا حدودی منقبض شد. باید توجه کرد که سکه پیشتر به صعود اونس توجه چندانی نکرد و حتی در روزهای رکوردشکنی اونس جهانی، بهای طلای داخلی ثابت بود. اما صعود دیروز، حباب سکه را به میزان ۱۰۰ هزار تومان کاهش داد. فعلا روند اونس جهانی خنثی دنبال می‌شود و حتی پیش‌بینی‌ها از روند امروز اونس، کاهشی است. اما سکه دیروز نشان داد که حرکت برای کم شدن حباب را آغاز کرده و حتی با وجود کاهش اونس، می‌توان انتظار رشد قیمت سکه را داشت، تحقق این مسئله در روز سه‌شنبه می‌تواند به حرکت دلار وابستگی بیشتری باشد. 

لینک منبع: نوسان دلار و سکه در خط مرزی – نیوز

https://www.news.ir/161811/%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B7-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C/

خبر اقتصادی