نقش کلیدی شرکت های دانش بنیان در تسریع رشد صنایع آب و برق – نیوزبازتاب خبر news.ir

بازار صنعت آب و برق

تهران (پانا)- عضو کارگروه ملی ساخت داخل صنعت آب و برق با اشاره به هدایت شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی به پروژه‌های مورد نیاز کشور می‌گوید وزارت نیرو با وجود مشکلات پیش رو، به‌ویژه در سال‌های اخیر توانسته در افتتاح پروژه های مختلف، عمق بخشی به فرآیند بومی سازی، حمایت از ساخت داخل، صادرات خدمات و محصولات صنعت آب و برق به خارج از کشور عملکرد مطلوبی داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، “علی میرنژاد” افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، بازار صنعت آب و برق در کشورهای همسایه، به ویژه در بخش تولید ملزوم ها و محصول های صنعت برق مطلوب است و به این ترتیب ایران می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق، سهم خوبی در تامین نیاز تجهیزات و کالای برق کشورهای منطقه داشته باشد.

عضو کارگروه ملی ساخت داخل صنعت آب و برق، ضمن اشاره به زیرساخت قوی این صنعت در کشور توضیح داد: روند مطلوب بومی‌سازی بسیاری از صنایع «های تک» بیانگر ظرفیت‌های خوب موجود در کشور است که هنوز امکان بهره برداری بیشتر با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان را دارد.

وی، هدایت شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی به پروژه‌های مورد نیاز کشور و همچنین بازارهای هدف را در تسریع رشد صنایع آب و برق موثر دانست و افزود: وزارت نیرو با وجود مشکلات پیش رو، به‌ویژه در سال‌های اخیر توانسته در افتتاح پروژه های مختلف، عمق بخشی به فرآیند بومی سازی، حمایت از ساخت داخل، صادرات خدمات و محصولات صنعت آب و برق به خارج از کشور عملکرد مطلوبی داشته باشد.

میرنژاد با اشاره به فرصت مطلوب ورود صنعت کشور به نسل چهارم که توسعه R&D و واحدهای تحقیق و پژوهش را بیش از پیش ضروری می‌سازد، گفت: استفاده از فناوری ‌های مدرن ضرورتی است که باعث ماندگار شدن ایران در صنایع و تولید داخل و حضور موفق در بازارهای منطقه خواهد شد.

وی حمایت از استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی را بهترین اقدام ذکر کرد که می‌تواند توانمندی کنونی کشور در بخش صنعت، به‌ویژه صنعت پایه و ساختاری «آب و برق» را به مرحله بالفعل درآورد.

به گفته میرنژاد، هنوز ظرفیت‌های خالی بسیاری در کشور موجود است که شرط بهره وری مطلوب از آن، ایجاد یک حلقه ارتباطی بین بخش خصوصی و دولتی است تا علاوه بر ایجاد اشتغالزایی، امکان رونق تولید و توسعه صادرات را بیش از پیش فراهم سازد.

میرنژاد احیای شرکت مادرتخصصی ساخت و تهیه کالای آب و برق «ساتکاب» را یکی از فرصت‌هایی ذکر کرد که در این مسیر صورت گرفته و به این ترتیب امید است با این رویکرد، شاهد آسیب‌پذیری کمتری در سطح کلان و خرد، ناشی از خلای حلقه ارتباطی بین دولت و بخش خصوصی بود.

به گفته وی کاهش تعارض های بین سازمان، به‌ویژه در سازمان‌های دولتی و خصوصی، از مزایای ایجاد حلقه رابط بین دولت و بخش خصوصی محسوب می شود که به تعاملات اقتصادی و رشد صنایع در کشور و نیل به اهداف از پیش تعیین شده منجر خواهد شد.

لینک منبع: نقش کلیدی شرکت های دانش بنیان در تسریع رشد صنایع آب و برق – نیوز

https://www.news.ir/286087/%D9%86%D9%82%D8%B4-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9-%D8%B1/

خبر اقتصادی