نرخ سود وام خرید مسکن؛ ۳۶ درصد – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصاد نیوز در روز ۲۷ مهرماه قیمت اوراق تسه ۹۰ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام شد. با توجه به نرخ سود اسمی ۱۷٫۵ درصدی برای این اوراق و تعداد ورق موردنیاز برای دریافت سقف وام نرخ سود مؤثر وام مسکن در روز جاری ۳۵٫۶ درصد برآورد می‌شود.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

تسه

اوراق امتیاز تسهیلات مسکن در بازار فرابورس معامله می‌شود. اشخاص به سه روش می‌توانند اوراق مسکن را معامله کنند: افتتاح حساب قرض‌الحسنه در بانک مسکن به مدت یک سال با بهره ۸ درصدی سقف این وام به تفکیک استان‌ها متفاوت است.

مراجعه به بانک مسکن و افتتاح حساب سپرده ممتاز که در این حالت باید مبلغی را به‌اندازه سه ماه در بانک نگه‌دارید و پس از سه ماه بانک به ازای مبلغ پایه در نوبت اول ۳ برگ حق تقدم تسهیلات مسکن و در ماه‌های بعد در هرماه یک برگ به ازای هر مبلغ پایه به سپرده‌گذار اعطا می‌شود. این اوراق پانزدهم هرماه به سپرده‌گذار اعطا می‌شود که بعد از ماه اول قابلیت معامله دارد.

 راه سوم افتتاح حساب کارگزاری‌ها و کد آنلاین جهت خریدوفروش اوراق است.

افرادی که توانایی صبر یک‌ساله به‌منظور دریافت وام را نداشته باشند، طبق قانون مصوب، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند.به‌نوعی این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت می‌گیرند. در این گزارش هزینه راه سوم برآورد شده است.

هزینه خرید اوراق مسکن

در روز ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ بانک مسکن اعلام کرد هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریباً ۹۰ هزار و ۳۰۰ تومان دارد اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می‌توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

ازآنجاکه مبلغ وام برای مجردها ۱۴۰ میلیون تومان و برای متأهلان ۲۴۰ میلیون تومان اعلام‌شده است، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متأهلان ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به‌منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها  ۲۵ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و برای متأهلان ۴۳ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

نرخ سود مؤثر اوراق وام مسکن تسه

سودی اسمی که در قبال خرید اوراق در نظر گرفته‌شده ۱۷٫۵ درصد است. به این معنا که بایستی ۱۷٫۵ درصد از وامی را که در قبال خرید خانه دریافت می‌شود طی بازه مشخصی به بانک پرداخت کنند. اما در شرایطی که برای دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق اقدام شود علاوه بر این میزان هزینه خرید اوراق نیز به سایر هزینه‌های وام اضافه می‌شود.

بر این اساس برای مجردها و متأهلانی که درخواست وام مسکن دارند نرخ سود وام مسکن ۳۵٫۶ درصد محاسبه می‌شود.

هزینه وام خرید مسکن

هزینه کلی که خرید اوراق تسه در مسیر اخذ وام بر دوش متقاضیان وام مسکن می‌گذارد به‌صورت مجموع نرخ سود و هزینه خرید اوراق محاسبه می‌شود. در این بخش هزینه کل اخذ وام مسکن از این طریق در روز جاری ۸۵ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان و برای مجردها ۴۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

لینک منبع: نرخ سود وام خرید مسکن؛ ۳۶ درصد – نیوز

https://www.news.ir/229702/%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%B3%D9%88%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86%D8%9B-%DB%B3%DB%B6-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF/

خبر اقتصادی