مرگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکایی در میانه اعتراضات ضدنژادپرستی – نیوزبازتاب خبر news.ir

لوئیس به مدت بیش از سه دهه عضو مجلس نمایندگان آمریکا و به خاطر چندین دهه مبارزه بدون خشونت علیه نژادپرستی، نمادی اخلاقی در کنگره این کشور بود. او از سازمان‌دهندگان تظاهراتی بود که در سال ۱۹۶۵ برای حق رای سیاهپوستان انجام و به سرکوب خونین منجر شد.

این تظاهرات که به دلیل خشونت بیش از حد پلیس و سرکوب شدید آن به «یکشنبه خونین» مشهور شد و حتی جمجمه لوئیس نیز در آن آسیب دید، باعث ایجاد موجی از اعتراض در سراسر آمریکا شد که در نهایت منجر به تصویب قانونی برای اعطای حق رای به سیاهپوستان در همان سال گشت.

لوئیس در سال ۱۹۴۰ در مزرعه‌ای در ایالت آلاباما به دنیا آمد و کودکی و نوجوانی خود را جامعه‌ای گذراند که از لحاظ نژادی تفکیک شده بود. در ایالت‌های جنوبی آمریکا همه اماکن عمومی به لحاظ قانونی امکان تفکیک سفیدپوستان را از دیگران داشتند.

این سیاستمداری آمریکایی پس از ۵۰ سال مبارزه برای حقوق مدنی سیاهپوستان، در سال ۲۰۱۱ بالاترین مدال غیرنظامی آمریکایی یعنی «مدال آزادی ریاست جمهوری» را از «باراک اوباما» اولین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا دریافت کرد.

اوباما در بیانیه‌ای به مناسبت درگذشت لوئیس گفت که او حتی پس از مرگش نیز مثل «یک فانوس دریایی» به عنوان نماد جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان زنده خواهد بود.

مرگ لوئیس در حالی روی می‌دهد که آمریکا پس از قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوستان آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست در خردادماه امسال، به طول مداوم درگیری تظاهرات اعتراضی علیه نژادپرستی ساختاریافته در جای‌جای این کشور بوده است.

 

لینک منبع: مرگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکایی در میانه اعتراضات ضدنژادپرستی – نیوز

https://www.news.ir/117788/%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%85%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C/

خبر اقتصادی