شرط آذربایجان برای آتش بس/پای دو کشور در میان است – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا: الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان امروز، یکشنبه اظهار کرد، کشورش در صورتی آماده پذیرش آتش‌بس است که ارمنستان نیروهای خود را از شهرهای منطقه قره باغ خارج کند.

علی‌اف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “العربیه” گفت: شرط ما برای آتش‌بس این است که ارمنستان باید یک برنامه موقت برای عقب نشینی نیروهایش از سرزمین‌های اشغالی آذربایجان در قره باغ ارائه دهد که کدام روزها کدام مناطق آزاد می‌شوند. این برنامه نباید تنها در حرف باشد که باید به آن عمل شود.

رئیس جمهوری آذربایجان افزود، پس از خروج نیروهای ارمنستان از قره باغ، آذربایجان سعی می‌کند روابط را با ملت ارمنستان به حالت عادی بازگرداند.

وی اشاره کرد: حل نزاع باید براساس مذاکره باشد و مذاکره مستلزم یک اصل و پایه است.

او تصریح کرد: نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان باید اعلام کند که به توافقات قبلی که ناگورنو- قره‌باغ را به عنوان اراضی اشغالی آذربایجان به رسمیت‌ می‌شناسد، پایبند باشد.

علی‌اف همچنین تاکید کرد، پاشینیان باید از طرف آذربایجانی برای توصیف اراضی اشغالی آذربایجان به عنوان خاک ارمنستان عذرخواهی کند.

رئیس‌جمهوری آذربایجان از دولت فرانسه خواست تا به دلیل سخنان ماکرون درباره مزدوران قره باغ عذرخواهی کند.

رئیس جمهوری آذربایجان گفت که او خواستار عذرخواهی فرانسه و سخنان امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در مورد انتقال شبه نظامیان سوری به باکو برای حضور در درگیری ها در قره باغ است.

ماکرون پیشتر گزارش داده بود که ۳۰۰ شبه نظامی سوری از طریق شهر غازی‌آنتپ ترکیه به باکو منتقل شده‌اند.

علی‌اف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربیه گفت: “هیچ مزدوری وجود ندارد، ما یک ارتش ۱۰۰۰۰۰ نفری داریم. من می‌خواهم که فرانسه عذرخواهی کند”.

شایان ذکر است که درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از روز ۲۷ سپتامبر آغاز شد. جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهای ارمنستان به سوی مناطق مسکونی مرزی این کشور حملاتی انجام داده که منجر به کشته شدن شماری غیرنظامی شده‌اند. این در حالی است که ارمنستان جمهوری آذربایجان را متهم می‌کند که این منطقه را مورد حملات هوایی و موشکی قرار داده است.

 

لینک منبع: شرط آذربایجان برای آتش بس/پای دو کشور در میان است – نیوز

https://www.news.ir/214988/%D8%B4%D8%B1%D8%B7-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%AA%D8%B4-%D8%A8%D8%B3-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1/

خبر اقتصادی