سیگنا‌ل‌های موثر بر رکوردزنی تاریخی طلا – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی ان بی سی، به دلیل نگرانی از افزایش همه گیری ویروس کرونا و تشدید تنش های بین آمریکا و چین، قیمت طلا در روز دوشنبه افزایش پیدا کرد و به رکورد تازه ای دست یافت.

هم‌اکنون قیمت معاملاتی اونس طلا ۱۹۴۲٫۷۱ است. قیمت هر اونس طلا در صبح امروز، به ۱۹۴۳٫۹۲ دلار نیز رسیده بود. به این ترتیب قیمت طلا، از بالاترین نرخ آن در سال ۲۰۱۱ عبور کرده است. 

عوامل محرک رشد طلا 

ریزش نرخ واقعی بهره در آمریکا

پیش از این، ویوک دار تحلیل گر بانک در یادداشتی اظهار کرده بود سقوط نرخ واقعی بهره در آمریکا مهم ترین محرک افزایش قیمت طلا است. رابطه بین نرخ بهره و معاملات آتی طلا منفی است. به این معنی که وقتی نرخ واقعی بهره در دراز مدت افزایش می یابد، جذابیت طلا در مقایسه با اوراق بهادار کاهش می یابد. زیرا طلا توانایی درآمدزایی ندارد. در دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت طلا، می توان به تضعیف دلار و افزایش تقاضا برای پناهگاه امن طلا اشاره کرد.

تنش میان واشنگتن و پکن

همچنین، افزایش تنش بین واشنگتن و پکن از عوامل اثرگذار بر افزایش قیمت طلا بوده است. پس از آن که آمریکا دستور تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون را صادر کرد، چین نیز متقابلا دستور داد تا کنسولگری امریکا در استان چنگدو تعطیل شود. مایک پومپئو نیز در سخنرانی روز پنج شنبه اعلام کرد آمریکا، تلاش های پکن برای سلطه بر نظم جهانی را تحمل نخواهد کرد.

اوج‌گیری مجدد کرونا

در همین حال، تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان رو به افزایش است. براساس اطلاعات جمع آوری شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، بیش از ۱۶ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری کرونا مبتلا شده اند. این در حالی است که تعداد مبتلایان در آمریکا تقریبا یک چهارم از کل بیماران را تشکیل می دهد.

مترجم:گیسو جعفری 

لینک منبع: سیگنا‌ل‌های موثر بر رکوردزنی تاریخی طلا – نیوز

https://www.news.ir/127711/%D8%B3%DB%8C%DA%AF%D9%86%D8%A7%E2%80%8C%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1-%D8%A8%D8%B1-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C/

خبر اقتصادی