زنی که اروپا را از وقوع یک جنگ دیگر نجات داد – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ دویچه‌وله نوشت: «آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر» وزیر دفاع آلمان، اعلام کرد که صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل، در تازه‌ترین مناقشه میان آتن و آنکارا توانست بین ترکیه و یونان وساطت کند و جلوی بروز یک جنگ در اروپا را بگیرد.

آنگلا مرکل و آنه گرت کرامپ-کارن باوئر

وی در جمع خبرنگاران در برلین گفت: یک مزیت مهم آنگلا مرکل این بوده که می‌توانسته با دو طرف وارد گفتگو شود و بر همین اساس اتفاقی نیست که صدراعظم آلمان توانسته بین آنها میانجی‌گری کند و یا به عبارتی به میانجی‌گری فراخوانده شود.

وزیر دفاع آلمان در صحبت های خود هم به مناقشه میان آنکارا و آتن بر سر حفاری در آب‌های مرزی برای اکتشاف منابع احتمالی گاز اشاره کرده، هم به تنش نظامی میان شناورهای جنگی ترکیه و فرانسه در دریای مدیترانه.

بر اساس این گزارش گویا مناقشه میان یونان و ترکیه ظاهرا تا سرحد درگیری نظامی بالا گرفته بود، اما صدراعظم آلمان از کسانی بود که مانع جنگ شد.

آنگلا مرکل

سابقه تنش نظامی و جنگ میان یونان و ترکیه در دوران معاصر به یک قرن پیش می‌رسد. در دهه‌های گذشته تنش میان دو کشور بر سر مسائل گوناگون، به خصوص بر سر مسئله قبرس و قلمروهای آبی دریای اژه و شرق مدیترانه ادامه داشته است.دور تازه این تشنج‌ها بر سر معضل پناهجویان بالا گرفت، اما آغاز حفاری‌های ترکیه در آب‌های سرزمینی یونان آتش اختلاف‌ها را شعله‌ورتر کرد.

لینک منبع: زنی که اروپا را از وقوع یک جنگ دیگر نجات داد – نیوز

https://www.news.ir/124246/%D8%B2%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D9%82%D9%88%D8%B9-%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA/

خبر اقتصادی