دلار از بازار سکه جا ماند – نیوزبازتاب خبر news.ir

دلار از بازار سکه جا ماند

اقتصادنیوز: انواع سکه در تیرماه رشد بیشتری نسبت به ارزها داشتند، ولی ربع‌سکه به تنهایی ۱۰ درصد بیشتر از سکه امامی رشد کرد. این مساله نشان می‌دهد که این فلز کوچک دلایل بیشتر دیگری نیز برای رشد قیمت داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، با اینکه میزان رشد دلار در تیرماه زیاد شده بود، در مقایسه با سایر ارزها و سکه‌ها در سطح پایین‌تری قرار داشت. به‌عنوان مثال، درهم در ماه گذشته حدود ۱۶ درصد رشد کرد و سکه امامی ۳/ ۳۱ درصد. برخی فعالان، باور دارند، حساسیت‌های بازارساز نسبت به قیمت دلار موجب شده است که بازدهی دلار از سایر ارزها و سکه‌ها جا بماند. با این حال، گروه بیشتری باور دارند، بازار سکه برای رشد بیشتر نسبت به دلار از حمایت متغیرهای بنیادی بیشتری برخوردار است و یورو و درهم نیز از لحاظ بازدهی اختلاف چندان زیادی با دلار ندارند، که بتوان از تغییر قابل‌توجه رفتار معامله‌گران ارزی صحبت کرد. در‌حالی‌که دلار نزدیک به ۱۴ درصد افزایش قیمت داشته، میزان بازدهی یورو کمی بیشتر از ۱۵ درصد بوده است. درهم نیز رشدی ۱۶ درصدی داشته است که عمدتا عنوان می‌شود به‌دلیل اختلال در سمت عرضه حواله این ارز چنین اتفاقی رخ داده است. با این حال، سکه امامی و نیم‌سکه حدودا دو برابر تمام ارزها در تیرماه بازدهی داشته‌اند. برخی از معامله‌گران به حمایت طلای جهانی به‌عنوان یک متغیر بنیادی که به رشد بازار سکه کمک می‌کند، اشاره دارند و عده دیگری معتقدند، در بازار ارز نسبت به بازار سکه عرضه مناسب‌تری وجود دارد و همین عامل موجب می‌شود که معامله‌گران تمایل بیشتری برای خرید سکه جهت سرمایه‌گذاری داشته باشند. تعداد زیادی از صرافی‌های بانکی به شکل متشکل در سمت عرضه ارز فعال هستند و گفته می‌شود که از صادرکنندگان یا بازارساز ارز برای فروش دریافت می‌کنند، در‌حالی‌که در بازار سکه عرضه به شکل متشکلی وجود ندارد.

انواع سکه در تیرماه رشد بیشتری نسبت به ارزها داشتند، ولی ربع‌سکه به تنهایی ۱۰ درصد بیشتر از سکه امامی رشد کرد. این مساله نشان می‌دهد که این فلز کوچک دلایل بیشتر دیگری نیز برای رشد قیمت داشته است.


این مطلب برایم مفید است۱


نفر
این پست را پسندیده اند

لینک منبع: دلار از بازار سکه جا ماند – نیوز

https://www.news.ir/122077/%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D8%AC%D8%A7-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF/

خبر اقتصادی