دردسر دوتابعیتی ها با تصمیم جدید چین – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس: «وانگ وِنبین»، سخنگوی وزارت خارجه چین، در پاسخ به اقدام انگلیس در تسهیل مهاجرت هنگ‌کنگی‌ها به این کشور گفته پکن گذرنامه‌های انگلیسی شهروندان هنگ‌کنگی که با عنوان «BNO» یا «طرح شهروندی برون‌مرزی بریتانیا» شناخته می‌شود را به رسمیت نخواهد شناخت. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، ونبین در نشستی خبری، امروز (پنجشنبه) در این باره گفت: «از آنجا که طرف انگلیسی اولین بار این تعهد را نقض کرد، چین گذرنامه‌های BNO را به عنوان یک سند معتبر مسافرتی به رسمیت نخواهد شناخت و این حق را دارد که اقدامات بیشتری را انجام دهد.»

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس یازدهم تیرماه در پاسخ به تصویب قانونی امنیت هنگ‌کنگ توسط چین با نقض منشور ملل متحد پیرامون لزوم عدم دخالت در امور داخلی کشور‌های مستقل وعده داد تا در برابر این اقدام پکن، مهاجرت ساکنان این منطقه به کشورش را تسهیل می‌کند. 

سفارت چین در لندن نیز در بیانیه‌ای امروز (پنجشنبه) خواستار توقف دخالت‌های انگلیس در امور هنگ کنگ شد و گفت: «طرف چینی از بریتانیا می‌خواهد که این را درک کند که هنگ‌کنگ به چین بازگشته است، بی‌غرضانه به قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ نگاه کنند و فوراً اشتباهات خود را اصلاح کنند.»

هنگ کنگ که مستعمره بریتانیا بوده در جولای ۱۹۹۷ از بریتانا جدا و تحت حاکمیت سرزمین اصلی چین قرار گرفت. با این حال کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا همچنان در امور داخلی این منطقه تحت حاکمیت چین مداخله می‌کنند.

پیش از این «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در واکنش به تصمیم دولت چین برای تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ تهدید کرد که لندن در پاسخ به اعمال قوانین جدید امنیتی در هنگ کنگ حقوق ویزای شهروندان این منطقه را گسترش خواهد داد. 

وی گفته بود: «اگر چین قانون امنیت ملی هنگ کنگ را اجرا کند ما به افرادی که دارای گذرنامه BNO اجازه می‌دهیم که به بریتانیا بیایند و آنها خواهند آمد.»

 

لینک منبع: دردسر دوتابعیتی ها با تصمیم جدید چین – نیوز

https://www.news.ir/123645/%D8%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D9%86/

خبر اقتصادی