خداحافظی بازار ارز با ترامپ + نمودار – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز روز چهارشنبه، دلار نه تنها نتوانست به بالای مرز ۲۵هزار تومانی برود که با قدرت زیادی در مسیر نزولی قرار گرفت و به ابتدای مرز ۲۴ هزار تومانی نزدیک تر شد. ساعت ۴ بعدازظهر اسکناس آمریکایی با قیمت ۲۴هزار و ۴۱۰ تومان به فروش می رفت که افت ۲ درصدی را نسبت به روز سه شنبه نشان می داد.

نزول دلار، سکه امامی را نیز رهسپار کانال ۱۰ میلیون تومانی کرد. روز چهارشنبه، فلز گران بهای داخلی حدود ۲٫۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. در بازارهای جهانی نیز اونس طلا نوسان افزایشی خاصی نشان نداد که قیمت سکه را مورد حمایت خود قرار دهد.

دوره نزولی در بازار ارز

برخی از تحلیل گران باور دارند، دوره نزولی دلار تا چند روز قبل از ورود بایدن به کاخ سفید ادامه پیدا خواهد کرد، ولی بازار از کف های دو ماه اخیر خود پایین تر نخواهد رفت. دلار در آذرماه تا محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی نزول کرد و این بار نیز برخی تحلیل گران فنی اعتقاد دارند که بازار در همین نقطه به کاهش خود پایان خواهد داد. از نگاه آن ها، با ورود بایدن به کاخ سفید، بازار بر روی احتمال مذاکره ایران با آمریکا تمرکز خواهد کرد و در شرایط کنونی، توافق بین این دو کشور چندان راحت به نظر نمی رسد. بواسطه همین موضوع است که برخی تحلیل گران، به معامله گران توصیه می کنند که خریدهای پله ای خود را ادامه بدهند.

هراس از ارزپاشی دولت

در حالی که عده ای احتمال می دهند، قیمت دلار از ابتدای بهمن کاهش محسوس دیگری را تجربه نکند، گروهی از فعالان، اعتقاد دارند، دولت ممکن است با دستیابی به منابع  بلوکه شده خود اقدام به ارزپایشی در بازار کند و قیمت دلار را دچار افت شدیدتری کند. رییس جمهور نیز در ابتدای روز چهارشنبه صریحا از احتمال افت شدید قیمت دلار سخن گفت. با این اوصاف، به نظر می رسد برای بازار طی هفته های آتی مساله پول های بلوکه شده اهمیت بسیار زیادی پیدا کند و نقش خاصی را در تعیین جهت انتظارات به دست بیاورد. در روزهای اخیر تلاش ایران برای آزاد کردن منابع ارزی که در بانک های کره ای دارد، به سرانجام نرسید، ولی امید به آینده، اثرات منفی این خبر را خنثی کرد.

لینک منبع: خداحافظی بازار ارز با ترامپ + نمودار – نیوز

https://www.news.ir/355650/%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1/

خبر اقتصادی