خبر مهم روحانی درباره بورس/ معنی ندارد از کاخی آن سر دنیا برای پایان حکومت ایران تصمیم بگیرند – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت با تبریک ولادت امام هادی (ع) و عید غدیر خم گفت: عید غدیر را در پیش رو داریم که از اعیاد بزرگ ماست. عیدالله اکبر و اعظم است. عید ولایت، حکومت، سیاست و مردم‌سالاری است. پیامبر موضوع حکومت را در جمع بزرگ مردمی که حاجیان از حج بازمی‌گشتند و آنهم در حج‌الوداع، اعلام کردند. اینها برای آن است که اهمیت مسئله برای تمامی مسلمانان مطرح شود و آن اعلام فرمان الهی بود.  

>>>> بیشتر بخوانید؛

>>>> واکنش قاطع روحانی به پیغام تهدیدآمیز رئیس جمهور امریکا+ فیلم

وی با بیان اینکه پیامبر موضوع را در حضور جمعیت عظیم مطرح کرد و گفت هرکس اینجا است آن را به دیگران هم ابلاغ کند، اظهار داشت: در دین اسلام، سیاست جدا از حکومت نیست و حکومت از دین جدا نیست. فعالیت‌های اجتماعی از فعالیت‌های معنوی و دینی جدا نیست و ان‌شاالله همه مسیر ولایت ائمه (ع) را به خوبی اجرا کنیم.  

رییس‌جمهور با اشاره به سالروز فرمان صدور مشروطیت تصریح کرد: ۱۱۴ سال از مشروطه گذشته و ایران پیشگام در مردم‌سالاری و تاسیس مجلس شورا و پارلمان در منطقه است و قبل از آنکه در منطقه مجلس و صندوق آرایی داشته باشد، ۱۱۴ سال قبل فرمان مشروطیت صادر شد و مجلس کار خود را آغاز کرد.  

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

* البته ملت ایران در این مدت افتان و خیزان روزهای سختی را تا پیروزی انقلاب اسلامی داشته است. با وجود آنکه حکومت مشروطه بود و قانون اساسی و مجلس شورا داشتیم، بیشتر اوقات به نام مشروطیت بود و در عمل کمتر بود.  

* انقلاب اسلامی، انقلاب مشروطیت را تکمیل کرد، ما امروز راه انقلاب مشروطه را ادامه دادیم و مردم‌سالاری دینی را شاهد هستیم. همه بدانیم تا به صندوق انتخابات و آرای مردم احترام می‌گذاریم، هیچ قدرتی به ما صدمه نمی‌زند. وقتی حکومت منتخب مردم است، دولت و مجلس و مابقی ارکان حکومت مستقیم و غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شود، معنی ندارد از جایی دیگر و از کاخی آن سوی دنیا، برای پایان حکومت، برای مردم ایران و اغتشاش تصمیم بگیرد.  

* اینها حرف‌های بی‌معنای کهنه و بی‌اساس است. تا انتخابات است، ایران با این قدرت می‌ماند. البته می‌توانند ما را اذیت کنند ولی نمی‌توانند حکومت و مردم‌سالاری را از مردم بگیرند.

* ان شا الله خداوند به ما توفیق دهد که یک سال باقیمانده از دولت را خادم مردم باشیم. بسیار افتخار آمیز که خداوند به ما توفیق دهد که گره از زندگی مردم باز کنیم. زیرا اگر بتوانیم گرهی ازمشکلات مردم باز کنیم هر چند سخت باشد ولی سعادت‌مند شدیم. ولی اگر نتوانیم مشکلی را حل کنیم سخت است و باید انسان در روز قیامت در مقابل خداوند پاسخگو باشد.

* پزشکان و محققان در مبارزه با کرونا آرزوی توفیق دارم. رهبر معظم انقلاب در صحبت‌های اخیر دو موضوع را مطرح فرمودند که یکی موضوع تحریف و دیگری تحریم بود. تحریم را دشمن را انجام می‌دهد و آثار آن را در جمهوری اسلامی ایران می‌بینیم و تحریف را گاهی دشمن  انجام می‌دهد و گاهی متاسفانه در درون کشور رخ می دهد که دردآور است.

* اینکه ما در میدان جنگ در برابر دشمنان باشیم و یک نفر دیگر بیرون از میدان جنگ طعنه بزند، دردناک است. زیرا در میدان جنگ زخم بر بدن ما نشسته است. دردآور است که افراد داخل کشور به نیروی خودی لبخند زده و بگویند دست خونی خود را نگاه کن. بعضی درک نمی‌کنند که سرباز در میدان جنگ است و با دشمن می جنگد و جنگ زخم ‌ درد و مسائل زیادی دارد.

* اگر می‌خواهیم با دشمن نجنگیم و اگر می‌خواهیم در برابر دشمن تسلیم شویم بحث دیگری است. نه ملت ما و نه زنان و نه مردان و نه جوانان ما هیچ کس حاضر به تسلیم نیست اگر حاضر به تسلیم نیستیم که نباید هم باشیم و باید مقاومت کنیم زخم هم برمی‌داریم مشکلات هم پیش پای ما ایجاد می شود.

*امروز می بینیم در شرایطی که کشورهایی هیچ تحریمی ندارند و دشمنی اینچنین هم ندارند،  از نظر رشد اقتصادی ۳۰ درصد کاهش داشتند و بعضی از کشورها با ۱۲ درصد کاهش دارند و اقتصاد جهانی در مجموع دچار ۵ درصد کاهش است.

*  من معتقدم اگر تا پایان سال ۹۹ همه با تمام توان راه را ادامه دهیم، ‌شاید بتوانیم منفی نباشیم البته خیلی سال سختی است. یعنی ۵ درصد منفی، ۱۲ درصد و یا ۳۰ درصد منفی حتما این چنین نخواهد بود. ما علیرغم اینکه تحریم و فشار شرایط بهتری داریم.

* خیلی مهم است که ما تحریم را ببینیم. بعضی می‌خواهند تحریم را نبینند و می‌گویند دولت چه کار کرده و یا چرا آن کار را نکرده. مهم است که ببینیم دولت در چه وضعیتی تلاش می‌کند. میدان را تشخیص بدهیم. ‌آیا در میدان جنگ این دولت تلاش می‌کند یا در یک بیابان سبز مشغول استراحت است واقعیت را ببینیم.

روحانی

* ما وقتی آمدیم دولت را به عهده گرفتیم در شرایط تحریمی بسیار سخت، اولین هدفی که به مردم اعلام کردیم گفتیم می‌خواهیم تحریم را بشکنیم.  در تحریم دو کار باید انجام داد،  یکی اینکه باید تحریم را بشکنیم، نابود کنیم و از بین ببریم و باید دست تحریم کننده را بِبُریم. این اولین وظیفه ما است.

* ما که نباید بایستیم و دشمن شمشیر بزند دست و پایمان زخمی شود، اینگونه نیست، ما باید در برابر تحریم‌کننده بایستیم.  ما توانستیم تحریم را به صورت موقت در دولت یازدهم ظرف ۱۰۰ روز بشکنیم.  این یکی از افتخارات دولت یازدهم است که ظرف ۱۰۰ روز به یک توافق کوتاه‌مدت رسید و بعد از ۱۰ سال تحریم برای اولین بار شکست.  البته این ۱۰ سال تحریم شاید کمی بیشتر یا کمتر بود ولی لااقل از سال ۸۵ ما وارد یک تحریم روشن شده بودیم و تا سال ۹۲، حدود ۷ سال ما در تحریم بودیم و برای اولین بار ما بعد از این ۷ سال این تحریم را شکستیم.

* بعد از اینکه تحریم را شکستیم، رفتیم تا تحریم بالاتر را بشکنیم. یعنی ما به دنبال توافق دائم رفتیم و رفتیم که تحریم را بهتر بشکنیم. تقریبا ۲ سال کار کردیم. از زمستان سال ۹۲ وارد این دور شدیم و در زمستان ۹۴ ما تقریبا از تحریم خارج شدیم و ضربه دوم را به تحریم زدیم. دوسال دوران تنفس کشور بود، یعنی تحریم‌ها دیگر به آن شدت نبود، گرچه آنهایی که توافق را امضا کرده بودند  ۱۰۰ درصد به توافق عمل نکردند و در جاهایی نیز بر خلاف عهد خود عمل کردند.

* پس از تحریم، توانستیم به طور معمول نفت و سایر کالاهای خود را به راحتی بفروشیم و بانک هم می‌توانستند فعالیت خود را داشته باشند، در حال آماده شدن برای اخذ اعتبار از کشورهای مختلف بودیم و کشورهای متعددی هم برای سرمایه گذاری در ایران صف بسته بودند، که این مرحله هم دو سال طول کشید.

* دو سال مذاکره کردیم و دو سال دوران تنفس بود تا اینکه به دوران این افراد ناشی که در کاخ سفید روی کار آمدند رسیدیم، برخی دیگر از آنها نیز که مطالبی نوشته و منتشر کردند که می‌توانید آنها را بخوانید همه فکرشان این بود که تحریم شدید برای ایران درست کنند تا نظام وجود نداشته نباشد.  

* گاهی آمریکایی‌ها می گفتند که می‌خواهند نظام نباشد، اما هیچ گاه کاخ سفید به این صراحت نگفته بود که «تحریم شدیدی را آغاز کرده اند، تا نظام جمهوری اسلامی را زمین بزنند و این نظام در ۲۲ بهمن جشن پیروزی نخواهد داشت»؛ هیچ وقت به این صراحت نگفته بودند که «در سال ۹۷ گفته بودند در جشن پیروزی چهلمین سال انقلاب نخواهند داشت و ما ۲۲ بهمن به ایران بر می گردیم».

* اگر چرتکه بزنیم و یا با ماشین حساب محاسبه شود شاید محاسبه آنها هم درست بود؛ زیرا کشوری که از هر طرف در محاصره قرار می‌گیرد و هر کسی می خواهد با آنها معامله کند آن را تحریم می‌کنند،  از طرفی دوستان ایران هم جرات نمی کنند به سمت ایران بیاییند و دشمنان هم به شدت دشمنی می‌کنند، این کشور چگونه اداره خواهد شد؟ و چگونه می‌توان این کشور را یکی دو ماه و یا چند ماه اداره کرد.  

* یکی از روسای جمهوری اروپایی در مهر ماه سال ۹۷  به من گفت که «ترامپ در ملاقات به من گفت که شما اروپایی‌ها فقط سه ماه صبر کنید جمهوری اسلامی ایران دیگر وجود نخواهد داشت» که من همان جا خندیدم و به وی گفتم که تا سه ماه آینده ما و شما خواهیم بود و همدیگر را خواهیم دید؛ سال بعد از آن همان رییس جمهوری آن کشور را در نیویورک ملاقات کردم و به وی یادآوری کردم و او خندید و گفت یادم هست که رییس جمهوری آمریکا چه حرفی می‌زد.

* آمریکایی‌ها با این سخنان خودشان بازیچه شدند، آنها به میدان آمدند تا نظام را بشکنند، باید ببینید که دشمن به دنبال چه بوده است و ما اکنون در کجا قرار داریم؛ آمریکایی می‌خواستند جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۷ نباشد، مردم سالاری دینی وجود نداشته باشد و بر کشور ما ملسط شوند.

* دشمن قصد داشت نظامی را در این کشور حاکم کند که باز هم نوکر آمریکا باشند، اما ما امروز قوی تراز دیروز هستیم که خداوند با عنایت خود برای این ملت آفریده است و گرنه هیچ‌کس نمی‌توانست در این دو نیم تا سه سال که از تحریم شدید گذشته تحمل کند و شرایط ما بهتر از گذشته است.

* امروز وزیر راه خیلی راحت اعلام می‌کند ما علاوه بر آزادراه‌هایی که ساخته‌ایم تا پایان دولت ۵۱۸ کیلومتر آزادراه تحویل ملت ایران داده می‌شود. ما امروز در شرایطی هستیم که وزیر راه اعلام می‌کندغیر از خطوط راه آهن همدان، کرمانشاه، ارومیه، رشت و… که افتتاح شده اند تا پایان این دولت ۱۴۰۰ کیلومتر راه آهن دیگر هم افتتاح می‌کنیم.

* ما امروز قوی‌تر شده‌ایم،  پتروشیمی، فولاد، آب، تصفیه‌خانه‌ها و بورس و… ما نشان می‌دهد، قوی‌تر شده و ایستاده‌ایم. از مقام معظم رهبری هم تشکر می‌کنم که با بیان صریحی تاکید کردند برابر تحریم ایستاده و مقابل تحریف هم مقابله می‌کنیم. تحریفی که بدتر از تحریم است.

* من می خواهم از دوستان بورسی هم تشکر کنم که هم در این هفته و هم در هفته های گذشته و هم در هفته های آینده عرضه های اولیه شان بسیار مهم است. من از همه وزرا تقاضا می کنم که عرضه های اولیه را انجام دهند.

*{ با انتقاد از برخی بدبینی‌ها و تحریف‌ها}: چرا چیزهایی که درست شده است را نمی‌گویید. ۸۰ درصد مساله درست شده در تحریم را نمی‌گویند اما ۲۰ درصد مساله باقی مانده را می‌گویند. نمی‌گویند که در این شرایط تحریمی چه اقداماتی شده است هرچند که موضوعاتی هم باقی مانده است. 

لینک منبع: خبر مهم روحانی درباره بورس/ معنی ندارد از کاخی آن سر دنیا برای پایان حکومت ایران تصمیم بگیرند – نیوز

https://www.news.ir/138158/%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D9%85%D8%B9%D9%86%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A7/

خبر اقتصادی