جزئیات جلسه مسؤولان و کارگران هفت تپه در مجلس شورای اسلامی – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس: جلسه‌ای با حضور جمعی از نمایندگان و اعضای کمیسیون اصل نود مجلس، نمایندگان کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مسؤولان و نماینده استان مربوطه، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه که به دنبال مشکلات پیش آمده برای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه تشکیل شده بود، به بررسی مشکلات کارگران در محل مجلس شورای اسلامی پرداخته شد.

الهام آزاد، عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود قانون اساسی در این نشست اظهار داشت: اصلاح معضلات بنیادی در روند خصوصی‌سازی سبب تحقق اهداف سیاست‌های اصل ۴۴ و جلوگیری از اتفاقات مشابه هپکو و هفت تپه خواهد شد؛ تا چه زمانی باید مطالبات کارگران به اعتراضات و فضای امنیتی منجر شود تا مشکلات رفع شود؟

وی در این جلسه عنوان کرد: عدم پرداخت بنیادی به روند خصوصی سازی و عدم ارزیابی خروجی آن سبب شده است که اتفاقات دیروز هپکو و امروز هفت تپه رخ دهد و باید از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کرد.

هم‌چنین الهام آزاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان درخصوص مسائل مطرح شده در این جلسه و نتیجه‌گیری نهایی آن اظهار داشت: خروجی این جلسه این بود که قرار شد حقوق معوقه کارگران پرداخت شود و بیمه هایشان نیز دوباره برقرار شود.

نماینده مردم نائین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: احتمالاً فردا به همراه دیگر اعضای کمیسیون اصل نود، جلسه‌ای با معاون ریاست‌جمهوری در این خصوص داشته باشیم و روز چهارشنبه هم در خود مجلس جلسه دیگری در این خصوص خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: چند ماه قبل مشکلات کارگران هپکو و درحال حاضر نیز مشکلات کارگران هفت تپه پیش آمده است و در بسیاری از شرکت‌هایی که به بخش خصوصی واگذار شده اند نیز اینگونه مشکلات وجود دارد.

آزاد تصریح کرد: اصل مسأله خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ قانون اساسی بسیار خوب و کمک کننده به سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و افزایش تولید است اما به عنوان یک عضو‌ حقوقی در مجلس معتقد هستم که خلأیی در این بخش وجود دارد که برای موارد و پرونده‌های کلان خصوصی‌سازی متعددی، مشکلات فراوان به وجود آورده است.

نماینده مردم نائین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید نظارت دقیق‌تری بر این روند شود و دقت بیشتری در واگذاری‌ها به خرج داده شود تا شاهد این اتفاقات نباشیم.

وی درخصوص وظیفه مجلس در این شرایط، بیان داشت: وظیفه مجلس نظارت بر این مشکلات است و در کمیسیون اصل نود که از مهم‌ترین ابزارهای مجلس است، درصدد هستیم که نظارت بیشتری اعمال شود تا دیگر شاهد اینگونه وقایع نباشیم.

آزاد گفت: در این موارد قشر کارگری باید این مشکلات را تحمل کنند و امیدواریم که بتوانیم در دفاع از حقوق جامعه کارگری و با رعایت حقوق تولیدکننده و سرمایه‌گذار، این مشکلات را مرتفع کنیم.

نماینده مردم نائین و خور و بیابانک اظهار کرد: اگر نظارت دقیق بر واگذاری‌ها وجود داشته باشد و این روند به‌طور صحیح انجام شوند، دیگر شاهد این مشکلات نخواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: قرار بر این شده که چند تیم کارشناسی به هفت تپه بروند و به طور دقیق بررسی‌هایی را انجام دهند تا ببینند دلیل این اتفاقات چه بوده و آیا شایعات مطرح شده تا چه حد واقعیت دارد.

 

لینک منبع: جزئیات جلسه مسؤولان و کارگران هفت تپه در مجلس شورای اسلامی – نیوز

https://www.news.ir/142989/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D9%85%D8%B3%D8%A4%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%81%D8%AA-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%D8%AF/

خبر اقتصادی