تکذیب خبر خرید سکه توسط شهرداری/ استقراض ۵۵ میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی! – نیوزبازتاب خبر news.ir

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

ششم مهر ۱۳۵۰؛ خدمتگزاران پیمانی، رسمی می‌شوند

به‌موجب موافقت سازمان امور اداری و استخدامی کشور عده‌ای از کارکنان پیمانی وزارتخانه‌ها رسمی خواهند شد. این موافقت فقط مشمول کسانی است که برای گروه یک استخدام شده‌اند.

موافقت با استخدام پیمانی این کارکنان که در گروه یک قرار خواهند گرفت مربوط به نامه‌رسان، نگهبان، خدمتگزار، باغبان، آسانسورچی و متصدی چاپ و از این قبیل مشاغل می‌باشد که با برگزاری یک امتحان ساده که به‌صورت کتبی انجام خواهد شد به کارمند رسمی تبدیل و در گروه یک قرار می‌گیرند.

دستورالعمل جدید برای وصول مالیات

وزارت دارایی به تمام مراجع مالیاتی تهران و شهرستان‌ها دستور داد که برنامه کار تشخیص و وصول مالیات‌های حوزه خود را به‌نحوی تنظیم کنند که مالیات‌هایی که سررسید آنها تا آخر سال ۴۹ می‌باشد تماما به مرحله قطعی تشخیص برسد و تا پایان سال‌جاری نیز وصول شود.

بهره‌برداری از کارخانه سیمان صوفیان

کارخانه سیمان صوفیان با سرمایه ۳۵۰ میلیون ریال تاسیس شده که تمامی سرمایه آن پرداخت شده است.اکثریت سهام این شرکت به وسیله ۲۲۲ نفر افراد مختلف از بخش خصوصی خریداری شده است و بقیه سهام که به سازمان برنامه و بانک اعتبارات صنعتی تعلق دارد بعد از آنکه شرکت مراحل اولیه را پشت‌سر گذاشت و اداره آن در مسیر اطمینان‌بخشی قرار گرفت، به‌تدریج پس از رعایت سهامداران اولیه از طریق بورس برای فروش به عموم عرضه خواهد شد.

ظرفیت کارخانه سیمان صوفیان ۶۰۰ تن در روز می‌باشد.ماشین‌آلات کارخانه از شرکت اف.ال.اشمیت دانمارک به مبلغ ۳۷۰ میلیون ریال خریداری و نصب شده است.

از گرانفروشان جنس نخرید

طرح جدید کمیته اصناف تهران برای مقابله با گرانفروشی امروز آماده شد و جهت تایید تصویب کارشناسان دولتی ارسال گردید. به موجب این طرح، روسای اصناف و دیگر فروشندگان از مردم خواهند خواست که برای مدت معینی از خرید کالاهای گرانفروشان خودداری کنند.

به کمیته اصناف پیشنهاد شده که این روش جدید نخست در مورد تخم‌مرغ به‌کار برده شود و برای کوتاه کردن دست بنکداران از این کالا در صورتی که آنها، نرخ‌ها را کاهش نداده و به مقررات توجه نکنند، معمول گردد.

طلا در بازار آزاد گران شد

قیمت طلا امروز در بازار آزاد هر مثقال ۲۲ ریال گران شد و از مثقالی ۵۱۵ ریال به مثقالی ۵۲۷ ریال رسید.قیمت رسمی طلا هم هر کیلو یکصد تومان افزایش داده شد و از این کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به کیلویی ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.افزایش قیمت طلا در بازار آزاد همچنین در قیمت رسمی آن به‌دنبال گران شدن طلا در بورس‌های لندن و بیروت پیش آمده است.

قیمت طلا در بورس لندن هر اونس ۴۲ و ۹۰ سنت معامله می‌شود. در بازار آزاد ارزها یک دلار آمریکا ۷۹ ریال، یک لیره انگلیس ۱۹۷ ریال و یک مارک آلمان غربی ۷۵/۲۳ ریال معامله شد.

افزایش قیمت گاز صادراتی به شوروی

به گزارش روزنامه اطلاعات، در محافل مطلع‌ تهران گفته می‌شود که ظاهرا در جریان مسافرت کوتاه آقای دکتر اقبال مدیرعامل شرکت نفت ایران به مسکو در سی‌و‌یکم ژوئیه یک قرارداد اصولی درباره بالا بردن قیمت گازی که ایران به شوروی تحویل می‌دهد، امضا شده است.

افزایش بهای گاز تحویلی به شوروی که هنوز رقم آن اعلام نشده مربوط به کاهش ارزش برابری دلار نیست، زیرا ایران و شوروی قبل از بحران بین‌المللی پول در این باره توافق کرده‌اند.

درآمد حاصله از صدور گاز که در نخستین سال بالغ‌بر چهارده میلیون دلار بوده برای استرداد وامی که ایران از شوروی دریافت کرده و بالغ‌بر ۲۹۰ میلیون دلار است، اختصاص خواهد یافت.

روزنامه اطلاعات 5 مهر 1350

۶مهر ۱۳۶۰؛ سهم ۳۵ میلیارد تومانی جنگ از بودجه ۳۱۶ میلیارد تومانی

دکتر محمدتقی بانکی، وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه بودجه در گفت‌و‌گو با روزنامه اطلاعات پیرامون موضوعاتی همچون اثرات جنگ بر اقتصاد، ضوابط اجرایی بودجه سال ۶۰، لایحه حذف بهره بانکی و… مطالبی بیان کرد. … اما اثرات جزئی جنگ از نظر دولت و سازمان برنامه‌ به این صورت است که از کل بودجه کشور که در سال‌جاری ۳۱۶ میلیارد تومان می‌باشد ۳۵ میلیارد تومان به طور مشخص به جنگ اختصاص یافت که بیش از یک دهم کل بودجه است.

بانکی افزود: آنچه اهمیت داشت در بودجه سال ۶۰ مساله بیکاری است که سعی شده است در سال‌جاری به پروژه‌های اشتغال‌زا که در جهت عدم‌وابستگی و افزایش تولید باشد، اولویت دهیم و به همین منظور در هفته گذشته با تصویب در هیات دولت ۸ میلیارد ریال به طرح‌ها و پروژه‌های کوچک تولیدی در استان‌ها اختصاص داده شد.

اثر دیگر جنگ عوض کردن فرهنگ مصرفی در ایران است مانند سهمیه‌بندی‌هایی که بسیج اقتصادی انجام داده است. یک مساله اصولی است که مثلا واردات را براساس نیاز مردم تطبیق نماییم.

استقراض ۵۵ میلیارد تومانی از بانک

بانکی ادامه داد: طبق قانون به دولت اجازه داده شده است در سال‌جاری ۵۵۰ میلیارد ریال از بانک استقراض کند، اما دولت با ضوابط اجرایی که طرح کرده است خرج کردن هرچه کمتر این استقراض را به حداقل خواهد رساند.

لایحه حذف بهره بانکی

دکتر بانکی در مورد تهیه لایحه حذف بهره بانکی که به چه مرحله‌ای رسیده است، گفت: این مساله پیچیده‌تر از آن است که بتوانیم به این زودی به نتیجه برسیم. اما طرح‌هایی تهیه شده است که به مجلس تقدیم خواهد شد و از آنها نظرخواهی می‌کنیم و شاید فرصت بیشتری برای این لایحه لازم باشد که از مجلس شورای اسلامی به‌واسطه اهمیت این لایحه این فرصت را خواهیم گرفت تا انشاء‌الله با دقت کافی لایحه حذف بهره به نتیجه برسد.

هدایت جهان سوم به سوی اسلام

دکتر بانکی در پاسخ این سوال که با توجه به سفرهای اخیر وزیر دارایی و دیگر نمایندگان به کشورهای بلوک شرق، روابط ما در آینده از نظر اقتصادی چگونه خواهد بود و اصولا آیا این سفرها در عدم وابستگی ما به شرق و غرب اثر نخواهد گذاشت، گفت: … ما نمی‌توانیم خودمان را با کشورهای جهان سوم بیگانه حس کنیم؛ بلکه ما رسالتی داریم در مقابل این انقلاب که باید به تمام کشورهای جهان سوم خصوصا اسلامی برسانیم و ما می‌رویم تا فرهنگ اسلامی خودمان را عرضه کنیم و صدور انقلاب یعنی همین سفرها که باعث می‌شود ملت‌های جهان بفهمند که چه تفاوت‌هایی بین رژیم گذشته و حال وجود دارد. در این سفرها ما نه‌تنها تحت‌تاثیر هیچ کشوری نیستیم و نخواهیم بود، بلکه جهان سوم را به‌سوی اسلام هدایت خواهیم کرد.

نتایج لایحه پاکسازی

دکتر بانکی در پاسخ این سوال که بازسازی نیروی انسانی در سازمان برنامه چه نتایجی در برنامه‌ریزی کشور داشته و رابطه آن با لایحه پاکسازی چیست، گفت: بازسازی هنوز تمام نشده است و با لایحه پاکسازی مجلس همراه است و به همین منظور کمیته‌ای مسوول که بعد از مطالعه به تصویب هیات دولت خواهد رسید.

اما کاری که تاکنون شده است، این بازسازی موضع‌ها را مشخص کرد و براساس آن ما سه گروه را مشخص کردیم. گروهی که به جمهوری اسلامی ایران وفادارند و در پست‌های کلیدی انجام وظیفه می‌کنند، گروهی که از نظر سیاسی در بعضی موارد مخالف هستند ولی در کل جمهوری اسلامی را قبول دارند و حاضر شدند کار کنند، اینها نیز به کار گمارده شدند. این دو گروه یک نظام صحیحی را به‌وجود آورده‌اند. گروه سوم افرادی هستند که علاقه همکاری با جمهوری اسلامی را ندارند، اینها را به ادارات دیگر که موردنیاز است، منتقل می‌کنیم.

…. ما نظام برنامه‌ریزی کشور را که مسوول آن هستیم تغییرات اساسی داده‌ایم. به‌عنوان مثال کلا یک معاونت برنامه‌ریزی داشتیم که چون احساس کردیم که برای اولین بار در تاریخ جهان در مورد برنامه‌ریزی اسلامی کار می‌شود، بنابراین باید یک کار جامع و بدیع انجام شود و یک فرد نمی‌تواند احتمالا در این مورد موفق باشد. به همین منظور این معاونت را به شورای معاونت تبدیل کردیم. این شورا را از فرد متخصص و یکی از اساتید حوزه علمیه قم تشکل شده است که هفته‌ای یک روز در برنامه‌ریزی کشور شرکت می‌کنند و از نظر تکنیکی و فقهی برنامه آینده کشور پی‌ریزی می‌شود.

شواهدی بر پایان جنگ

از شواهد پیداست که به همین زودی‌ها با پیروزی جنگ را به پایان خواهیم رساند.اما ملت ما باید بداند در یک جبهه نباید جنگید و اگر جنگ با عراق تمام شود، جنگ با ابرقدرت‌ها تمام نشده است. بنابراین باید جنگ را تا زمانی ادامه داد که دشمنان خدا جرات جنگیدن با اسلام را نداشته باشند.

روزنامه اطلاعات 5 مهر 1360

۶مهر ۱۳۷۰؛ افتتاح فولاد مبارکه

با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهوری و سیدجلال‌الدین طاهری امام جمعه اصفهان مجتمع فولاد مبارکه افتتاح شد.

روزنامه اطلاعات 5 مهر 1370

۶ مهر ۱۳۹۰؛ استعفای محمودرضا خاوری

پس‌لرزه‌های پرونده سه هزار میلیارد تومانی به یکباره موج تغییرات در نظام بانکی را رقم زد. محمودرضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی با تسلیم استعفانامه‌ای به وزیر اقتصاد از سمت خود کنار رفت. خاوری در استعفانامه خود خطاب به وزیر اقتصاد گرچه ریشه اصلی این سوء‌استفاده را در بانک صادرکننده اعتبارات اسنادی یعنی بانک صادرات عنوان کرده اما نوشته به‌دلیل آنکه «اداره امور شعب» بانک ملی ایران هم با تجاوز از حدود اختیارات و تنزیل اعتبارات در شکل‌گیری این پدیده شوم بی‌تاثیر نبوده است، از سمت خود استعفا می‌دهد: دقایقی پس از این استعفا که روی سایت وزارت اقتصاد قرار گرفت، مدیرکل روابط عمومی این وزارتخانه در گفت‌و‌گو با این سایت اعلام کرد علاوه‌بر خاوری، محمد جهرمی، مدیرعامل بانک صادرات به‌دلیل آنکه نظارت لازم در گشایش اعتبارات اسنادی ریالی را انجام نداده مقصر شناخته شده و از سمت خود برکنار می‌شود.

رکوردزنی مصرف بنزین

مصرف بنزین در تعطیلات پایانی تابستان رکورد بی‌سابقه ۷۷ میلیون لیتر را ثبت کرد. مصرف بنزین کشور که در سه هفته اول شهریور اندکی کاهش یافته بود در تعطیلات هفته گذشته (۳۰ شهریور تا ۲ مهر) به بالاترین میزان خود در تابستان امسال رسید.

براساس آمار رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مصرف بنزین کشور در آخرین روز تعطیلات تابستان (پنج‌شنبه ۳۱ شهریور) همزمان با تعطیلات و آغاز فصل بازگشایی مدارس و نیز افزایش ترددهای درون‌شهری و برون‌شهری، رکورد ۷۷ میلیون لیتر را ثبت کرد.

قبر ۱۸ میلیونی نداریم، اما ۱۵ میلیونی چرا!

معاون خدمات شهری شهرداری تهران، گران‌قیمت‌ترین قبرهای قطعات عادی بهشت‌زهرا را ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد.

حسین کلخورانی افزود: تنها بابت کفن و انتقال متوفی و مواردی از این قبیل از خانواده متوفی هزینه‌هایی دریافت می‌شود و این هزینه‌ها نیز کمتر از ۲۰۰ هزار تومان است.

تکذیب خرید سکه توسط شهرداری

اعضای شورای شهر تهران نسبت به طرح موضوع اخلال در بازار سکه ازسوی مجموعه شهرداری تهران توسط روزنامه منتسب به دولت واکنش نشان دادند و انتساب فعالیت‌های شرکت جهان را به شهرداری رد کردند.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران اظهار کرد: شرکت جهان متعلق به بانک شهر است و هیچ ارتباطی با شهرداری و شورای شهر ندارد.

ریزش قیمت مس مقطعی است

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی مس با اشاره به ریزش اخیر قیمت‌ها در بازار جهانی مس گفت: این وضعیت مقطعی است و در کوتاه‌مدت قیمت‌های جهانی رشد خواهند کرد.

مدیرعامل دومین شرکت بزرگ بورس تهران درخصوص چشم‌انداز سهام ملی مس گفت: نظر کارشناسی من نه به‌عنوان مدیرعامل شرکت مس، بلکه به‌عنوان فردی که سال‌هاست در این حوزه فعالیت‌ داشته‌ام این است که با توجه به اینکه شرکت در یک زمان‌بندی مشخص قصد افزایش تولید ۵/۳ برابری را دارد و عملیات پروژه‌های آن آغاز شده و تا پایان سال ۹۳ تولید شرکت به ۷۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد، سهام مس برای یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و مطمئن، گزینه‌ای مناسب به‌شمار می‌رود.

دلار در یک قدمی ۱۳۰۰ تومان

 قیمت دلار آمریکا با افزایش ۱۲ تومانی به ۱۲۹۳ تومان رسید. البته اسکناس پشت سبز قبل از ظهر دیروز به نرخ ۱۳۰۰ تومان نیز از سوی برخی فعالان بازار اعلام شده بود، اما تا بعد از ظهر قیمت آن به سطح ۱۲۹۳ تومان رسید.

افزایش قیمت خودرو ازسوی ۳ خودروساز

ایران‌خودرو به جز پژو ۴۰۵ برای سایر محصولات مجوز افزایش قیمت گرفته است.

سوزوکی گرند ویتارا که تا همین چندی پیش اختلافی ۱۴ میلیون تومانی میان قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌آمد، بیشترین رشد را تجربه کرد و قیمت آن با جهشی حدودا ۵/۶ میلیونی به ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.  تندر ۹۰ نیز در مدل E2 افزایش ۶۰۰ هزار تومانی را به خود دید و قیمت آن به ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت. همچنین تندر E1 ایران‌خودرو نیز ۷۰۰ هزار تومان گران شد و قیمت آن به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. پژو ۲۰۶ تیپ دو که در دو مرحله گران شد، افزایش ۷۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد و قیمت آن به ۱۴ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان افزایش یافت.

در این بین نیسان قشقایی با افزایش قیمتی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی رکورد زد و هم‌اکنون ۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت نیسان تینا نیز با جهشی ۵/۲ میلیونی، به ۶۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

آن‌طور که در لیست سایپا به‌چشم می‌آید محصولات خانواده X100 (پراید) افزایش قیمت میانگین ۱۵۰ هزار تومانی را تجربه کرده‌اند.

در نرخ‌های جدید پراید SL132 از ۸ میلیون و ۵۹۵ هزار تومان به هشت میلیون و ۷۶۰ هزار تومان افزایش یافته همچنین قیمت سایپا SX131 نیز ۲۶۵ هزار تومان گران شده است. ظاهرا تیبا افزایش نداشته و فعلا ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

روزنامه دنیای اقتصاد 5 مهر 1390

 

لینک منبع: تکذیب خبر خرید سکه توسط شهرداری/ استقراض ۵۵ میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی! – نیوز

https://www.news.ir/203796/%D8%AA%DA%A9%D8%B0%DB%8C%D8%A8-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%A7/

خبر اقتصادی