توضیحات رییس سازمان بورس از برنامه‌های دولت برای بورس در ۴ ماه آینده – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سنا، امروز ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی به طور آنلاین با حضور حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل این انجمن تشکیل شد.

قالیباف در این مجمع با بیان اینکه انجمن مالی اسلامی ایران اقداماتی فراتر از یک انجمن علمی انجام داده، به تنوع ابزارهای اسلامی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بر اساس نیازهای مالی بنگاه های دولت، بازار سرمایه راه حل های مختلفی دارد.این موضوع از موفقیت های بزرگ بازارسرمایه بوده که آن را مرهون حضور کمیته فقهی در بررسی و تطبیق قوانین با فقه شیعه می دانیم.

اوراق اجاره سهام، بی نظیر در تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ

 رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: بحث مقررات اجرایی، نظارت های بعد از اجرا و بررسی عملکرد صحیح ابزارها در بازارسرمایه توسط این کمیته طی جلسات متعددی مورد بحث قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تامین مالی های بزرگی با انتشار اوراق سلف، در بورس کالا و انرژی انجام شده است. همچنین به زودی شاهد تامین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی از طریق بورس انرژی و بر محور کالا و محصول، خواهیم بود.

دکتر قالیباف اصل، اوراق اجاره سهام را اوراق بی نظیری برای تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ دانست و افزود: هنوز فرهنگ استفاده از این ابزارها به طور کامل جا نیفتاده در حالی که استفاده از این ابزارها به سادگی امکانپذیر است.

سرعت ، ویژگی ابزارهای تامین مالی در بازارسرمایه

وی ابزار تامین مالی در بازارسرمایه را منعطف دانست و گفت: یکی دیگر از ویژگی های این ابزارها، سرعت تامین مالی در بازارسرمایه است که در دیگر بازارها وجود ندارد. بر این اساس اگر ناشر، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بگذارد، تامین مالی، به سرعت قابل انجام است.

دکتر قالیباف با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ابزار با درآمد ثابت در بازار سرمایه مورد معامله قرار میگیرد، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون دولت حدود  ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق بازارسرمایه تامین مالی کرده است. هفته گذشته نیز مصوب شد دولت در شهریورماه، نسبت به تامین مالی ۳۷ هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه اقدام کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موفقیت های بزرگ بازارسرمایه را ایجاد ابزار صکوک عنوان کرد و افزود: اکنون صکوک در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی هم میتواند برای انجام سیاست های پولی خود و عملیات بازار باز از این ابزار استفاده کند. همچنین این ابزار می تواند به کشف نرخ سود در این بازار کمک کند.

قالیباف اصل اظهار کرد: بازارسرمایه بازاری دارای خلاقیت و نوآوری است. به تازگی مصوبه ای به نام «صندوق تامین مالی» ایجاد شده که به سهامدار کمک می کند تا اگر نمی تواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از سهام را در یک صندوق ( به طور تک سهم) قرار دهد؛ به طوریکه سهامدار عمده سهام خود را به صورت ممتاز نگه دارد و یونیت های عادی خود را برای تامین مالی در بازار بفروشد. در واقع سهم ممتاز دارای حق رای انتخاب هیات مدیره بوده ولی یونیت های صندوق فاقد حق رای انتخاب هیات مدیره هستند.

افزایش ۲۵ درصدی سهام شناور آزاد شرکت ها در دستور کار

در همین حال هیات وزیران، مصوب کرد تمامی دستگاه های اجرایی به منظور افزایش سهام شناور آزاد (حداقل ۲۵ درصد) شرکت های تابعه، شرکت های دولتی، شرکت های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان ها و صندوق های بازنشستگی همکاری های لازم را با وزارت امور اقتصادی و دارایی داشته باشند.

حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه صحبت هایش با بیان اینکه مصوبه ابلاغی هیات وزیران در خصوص افزایش سهام شناور آزاد شرکت ها به ۲۵ درصد، موجب عمق بخشی به بازار سرمایه و افزایش سهام شناوری شرکت ها می شود، گفت: هیات وزیران، مصوب کرد همه دستگاه های اجرایی همکاری های لازم را به منظور افزایش سهام شناور آزاد (حداقل ۲۵ درصد) شرکت های تابعه، شرکت های دولتی، شرکت های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان ها و صندوق های بازنشستگی با وزارت امور اقتصادی و دارایی داشته باشند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه این مصوبه ابزار خوبی را در اختیار بازار سرمایه قرار می دهد، تا ناشران بورسی و فرابورسی به تعهدات خود عمل کنند، تاکید کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل سهام شناور آزاد ۳۰ درصد را پیشنهاد داده بود که از این میزان، ۲۵ درصد به شرط آنکه کرسی مدیرتی شرکت حفظ شود، مورد تصویب قرار گرفت.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: خرید سهام عرضه شده برای سایر دستگاه ها ممنوع است که این امر شناوری این میزان سهم را تضمین می کند؛ چراکه در صورت انجام چنین معامله ای، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند نسبت به ابطال آن اقدام کند.

قالیباف اصل در خصوص ضمانت های اجرای این مصوبه تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است ماهانه ۵ درصد از تخصیص بودجه مصوب دستگاه هایی که متناسب با گزارش سازمان بورس، این تکلیف را انجام نداده اند، کاهش دهد. همچنین در صورتی که تا پایان مهرماه سال جاری، دستگاه ها و نهادهای مشمول، نسبت به عرضه سهام خود اقدام نکنند، سازمان خصوصی سازی مکلف است طبق شرایط بازار نسبت به فروش سهام تا نصاب های تعیین شده اقدام و گزارش آن را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارایه کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است تا ماهانه گزارشی از روند کار را به شورایعالی بورس و اوراق بهادار ارایه کند.

لینک منبع: توضیحات رییس سازمان بورس از برنامه‌های دولت برای بورس در ۴ ماه آینده – نیوز

https://www.news.ir/119391/%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/

خبر اقتصادی