ترامپ: افغانستان، شوروی را روسیه کرد – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  فارس، دونالد ترامپ در مصاحبه با این رسانه اعلام کرده که او به دلیل نامعتبر بودن ادعای تبانی روسیه با طالبان و تعیین پاداش نقدی برای کشتن آمریکایی‌ها در افغانستان، با رئیس‌جمهور روسیه درباره این موضوع صحبتی نکرده است.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، قرار است ساعت ۲۳ سوم اگوست (۱۳ مرداد) به وقت محلی آمریکا مصاحبه کامل ترامپ با آکسیوس منتشر شود.

آکسیوس فیلم کوتاهی از مصاحبه خبرنگار خود با دونالد ترامپ را منتشر کرده که در آن رئیس‌جمهور آمریکا درباره چرایی صحبت نکردن خودش با پوتین درباره این موضوع توضیح می‌دهد.

«جاناتان سوآن» خبرنگار آکسیوس در این مصاحبه خطاب به ترامپ گفت: «به صورت گسترده گزارش شده که آمریکا اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد روسیه به جنگجویان طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی جایزه مالی تعیین یا پیشنهاد دادن پول ارائه کرد. شما ۲۳ جولای (۲ مرداد) با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشتید. آیا این موضوع را مطرح کردید؟»

رئیس‌جمهور آمریکا در جواب گفت: «نه (این موضوع را مطرح نکردم) آن تماس تلفنی برای صحبت درباره چیزهای دیگر بود و صادقانه بگویم، این موضوعی است که بسیاری از افراد گفتند، یک خبر جعلی بود».

جاناتان سوآن سوال کرد: «چه کسانی گفتند که این گزارش، خبر جعلی بود؟»

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «بسیاری از افراد این حرف را زدند. اگر شما به برخی از دوستان فوق‌العاده دولت بوش نگاه کنید، برخی از آنهایی که دوستان من نیستند این را گفتند که این موضوع (تعیین جایزه برای طالبان از سوی روسیه برای کشتن آمریکایی‌ها در افغانستان)، خبر جعلی است و بسیاری از افراد این حرف را زدند».

ترامپ درباره گفت‌‍و‌گوی اخیرش با رئیس‌جمهور روسیه گفت: «ما تماس تلفنی داشتیم، ما در این تماس تلفنی درباره موضوع (عدم) اشاعه اتمی که یک موضوع بسیار بزرگی است، حرف زدیم، مساله ای که آنها دوست دارند درباره آن کاری انجام دهند و من هم همینطور. ما درباره مسائل مختلفی حرف زدیم ولی درباره آن موضوع حرفی نزدیم. من هرگز با او در این باره حرف نزده‌ام».

وی افزود: «من مشکلی با صحبت کردن با او درباره این موضوع ندارم».

خبرنگار آمریکایی گفت: «شما به گزارش اطلاعاتی در رابطه با این موضوع باور ندارید و به همین خاطر صحبتی (با پوتین درباره آن) نکردید؟»

ترامپ گفت: «می‌دانید موضوع جالب چیست؟ هیچ کسی موضوع چین را مطرح نمی‌کند و آنها همیشه موضوع روسیه، روسیه، روسیه را مطرح می‌کنند. اگر ما بتوانیم کاری در رابطه با روسیه در موضوع اشاعه اتمی بکنیم که موضوع بسیار بزرگی است، مشکلی بسیار بزرگتر از گرم شدن جهان است، این موضوع خیلی برای جهان خوب خواهد شد».

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «(گزارش اطلاعاتی در رابطه با تبانی روسیه با طالبان برای کشتن آمریکایی‌ها) هرگز به میز من نرسیده است (هر گز به دست من داده نشده است) می‌دانید چرا؟ چون آنها (سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا) فکر نمی‌کردند که چنین چیزی واقعی باشد و ارزش ارسال به میز من را داشته باشد».

وی افزود: «اگر چنین گزارشی به میز من ارسال شده بود، درباره آن کاری انجام می‌دادم اما این گزارش هرگز به میز من نرسید».

خبرنگار آمریکایی سپس سوال کرد: «دلیل اینکه من این حرف را می‌زنم آن است که شما حتی اگر به این گزارش اطلاعاتی خاص باور نداشته باشید، گزارشی که البته درباره آن اختلاف نظرهایی در جامعه اطلاعاتی (آمریکا) وجود دارد و در این باره هیچ تردید وجود ندارد اما جان نیکلسون فرمانده سابق شما (نیروهای آمریکا در افغانستان) گفت که روسیه در حال ارسال سلاح به طالبان است. آیا این حرف به اندازه کافی نیست که پوتین را به خاطر موضوع کشتن سربازان آمریکایی به چالش بکشید؟»

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال به سابقه همکاری آمریکا با طالبان و «مجاهدین افغان» در زمان اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد و گفت: «خوب ما هم وقتی آنها (طالبان) با روسیه می‌جنگید سلاح می‌دادیم».

خبرنگار آمریکایی در جواب به این سوال گفت: «اما آن مربوط به یک دوره متفاوت بود»

رئیس‌جمهور آمریکا اینطور جواب داد: «بله دوره متفاوت بود اما من دارم می‌گویم که ما هم همین کار را کردیم. من با نیکلسون درباره این موضوع صحبتی نکردم، او زمانی طولانی مشغول به کار بود و موفقیت بزرگی نداشت و او قبل از آمدن من (به عنوان رئیس‌جمهور) در افغانستان بود و من در نهایت تصمیم به تغییرش گرفتم».

وی افزود: «بگذارید یک چیزی درباره روسیه به شما بگویم. روسیه قبلا اسمش اتحاد شوروی بود اما به خاطر افغانستان آنها ورشکسته شدند و به روسیه تبدیل شدند این را فقط به این خاطر می‌گویم که شما متوجه بشوید. آخرین چیزی که روسیه خواهان انجامش است این است که بخواهید بیش از حد درگیر (مسائل) افغانستان شود آنها یک بار این کار را کردند و نتیجه اش آنقدرها خوب نشد».

اظهارات ترامپ درباره این موضوع در حالی مطرح شد که ماجرا از گزارش جنجالی روزنامه نیویورک تایمز آغاز شد که در آن این رسانه وابسته به دموکرات‌ها ادعا کرده بود که افسران یکی از ادارات ستاد ارتش روسیه به طالبان در گذشته وعده دادند که در برابر هر نظامی آمریکایی که در افغانستان بکشند، به آنان پاداش نقدی داده خواهد شد.

به دنبال جنجال‌ها درباره این گزارش، «کنت مک‌کنزی» فرمانده تروریست‌های «سنتکام» هم درباره این موضوع واکنش نشان داد.

این مقام ارشد نظامیان آمریکایی با وجود ابراز نگرانی از گزارش نیویورک‌تایمز درباره مشوق مالی روسیه به طالبان برای هدف گرفتن نظامیان آمریکایی در افغانستان، گفت مدرک کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

از سوی دیگر «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هم به عنوان ارشدترین مقام نظامی این کشور در رابطه با این گزارش گفت، آژانس‌های اطلاعاتی این کشور در حال کار بر روی گزارش‌های ادعایی درباره تبانی روسیه و طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان هستند و وعده داد در صورتی که این گزارش‌ها تایید شود، این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اما مسائل سیاسی داخلی آمریکا را پشت پرده گزارش ادعایی در خصوص تبانی مسکو برای کشتن نظامیان آمریکایی دانست و گفت: یک دعوای سیاسی داخلی در پس «حدس و گمان‌های ناشایست» در خصوص ارتباط ادعایی مسکو با طالبان در افغانستان قرار دارد.

لینک منبع: ترامپ: افغانستان، شوروی را روسیه کرد – نیوز

https://www.news.ir/130159/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/

خبر اقتصادی