تخصیص اعتبار۱۵۰ میلیون دلاری برای واردات آفت‌کش‌ها – نیوزبازتاب خبر news.ir

آفت کش ها

تهران (پانا) – سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشوربا اشاره به این که در تامین آفت کش ها در صورت لزوم از بخش دولتی بهره خواهیم گرفت می گوید براساس سیاست کنترل عوامل خسارت زای گیاهی و جلوگیری از تهدید و مخاطره افتادن امنیت غذایی از خردادماه امسال و پیش از شروع سال زراعی جدید جلسات متعددی برگزار شد و تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش‌ها تخصیص اعتبار انجام شد.

به گزارش سازمان حفظ نباتات کشور، «سید محمدرضا میر» اظهارات اخیر رییس انجمن وارد کنندگان سم و کود مبنی بر اینکه حمایت لازم از بخش خصوصی در زمینه واردات سموم از سوی وزارت جهاد کشاورزی صورت نمی گیرد، نادرست و کذب دانست و افزود: نیاز سالانه کشور به آفت کش ها حدود ۳۵ هزار تن است که با حمایت دولت و وزارت جهاد کشاورزی در تامین آن مشکلی نخواهیم داشت و کشاورزان دغدغه‌ای نداشته باشند.

وی اضافه کرد: براساس سیاست کنترل عوامل خسارت زای گیاهی و جلوگیری از تهدید و مخاطره افتادن امنیت غذایی از خردادماه امسال و پیش از شروع سال زراعی جدید جلسات متعددی برگزار شده و در این جلسات همه افراد ذیربط حضور داشتند.

تخصیص ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت کش

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: این سازمان همه درخواست های واصله را بررسی و کارشناسی کرده و درخواست های تایید شده برای تامین ارز ارسال شده اند و تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش‌ها تخصیص اعتبار انجام شد.

وی ضمن انتقاد به سخنان رییس انجمن وارد کنندگان سم و کود، گفت: انجمن یاد شده از ارایه آمار میزان آفت کش های مانده از سال ۱۳۹۸ در عمل در برنامه ریزی برای تامین سموم مورد نیاز کشور در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ ایجاد مشکل کرده است.

وی افزود: انجمن مزبور با کوتاهی از اطلاع رسانی مناسب از اقدام ها و تسهیلات فراهم شده توسط بخش کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به شرکت‌های تحت پوشش، باعث شده، این سازمان به منظور شکستن انحصار و اطلاع رسانی به موقع و شفاف سازی، جلساتی به شکل رودررو با شرکت‌های واردکننده برگزار و آنها را از برنامه ریزی ها و تسهیلات فراهم شده مطلع کند.

مانع سودجویی در عرصه امنیت غذایی

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: این سازمان بر اساس وظایف حاکمیتی که بر عهده دارد، به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد تا تولید و امنیت غذایی کشور در چارچوب سودجویی احتمالی و زیاده خواهی افراد و یا گروه خاصی به مخاطره افتاده و مورد تهدید قرار گیرد.

میر گفت: بنابراین از تمام ظرفیت های موجود نسبت به تولید و تامین آفت کش های مورد نیاز کشور اقدام خواهد شد و در صورت لزوم از توان بخش دولتی نیز در این زمینه بهره خواهیم گرفت.

لینک منبع: تخصیص اعتبار۱۵۰ میلیون دلاری برای واردات آفت‌کش‌ها – نیوز

https://www.news.ir/289056/%D8%AA%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%B5-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%B1%DB%B5%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D8%B1/

خبر اقتصادی