تاسیس دفتر صدور اجازه خرید مسکن برای تهرانی‌ها؛ چه کسانی مجاز به خرید خانه هستند؟/کسری ۱۵ هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی – نیوزبازتاب خبر news.ir

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

 

۵ مهر ۱۳۵۰؛ نرخ تره و بار و میوه اعلام شد

به وسیله نمایندگان کمیته ۱۰ نفری (بارفروش و میوه‌فروش) از تاریخ صبح سه‌شنبه ۶/۷/۵۰ تا اطلاع ثانوی نرخ تره و بار و میوه اعلام شد.

گوجه فرنگی کیلویی حداقل ۴ و حداکثر ۶ ریال، هندوانه کیلویی حداقل ۳ و حداکثر ۴ ریال، خربزه مشهد کیلویی حداقل ۷ و حداکثر ۱۰ ریال، سیب قرمز کیلویی حداقل ۱۹ و حداکثر ۳۵ ریال، هلو کاردی حداقل ۹ و حداکثر ۱۶ ریال، هلو حاج کاظمی حداقل ۹ و حداکثر ۲۰ ریال، گلابی حداقل ۱۹ و حداکثر ۴۳ ریال، لیموترش حداقل ۱۷ و حداکثر ۲۴ ریال و سیب‌زمینی رسمی حداقل ۱۱ و حداکثر ۱۵ ریال.

 

اطلاعات 5 مهر 1350

۵ مهر ۱۳۶۰؛ واگذاری زمین به کشاورزان

ازسوی هیات واگذاری درنور، ۳۱ هکتار از اراضی بایر روستاهای قاسم‌آباد و جلیکان نور جهت کشت محصولات کشاورزی بی‌زمین و کم‌زمین این روستاها تقسیم شد.

تاسیس دفتر صدور اجازه‌نامه خرید مسکن

روزنامه اطلاعات در صفحه ۳ روزنامه در گزارش اعلام کرد: جهت خرید خانه دفتر جدیدی به نام دفتر صدور اجازه‌نامه خرید مسکن تاسیس شد. پیش از ظهر دیروز جواد مکانیکی، سرپرست دفتر جدیدالتاسیس صدور اجازه‌نامه خرید مسکن در مصاحبه‌ای مسائل مربوط به خرید مسکن و همچنین چگونگی صدور اجازه‌نامه خرید مسکن را تشریح کرد. وی گفت: این دفتر پس از تصویب قانون نحوه انجام معاملات واحدهای مسکونی توسط مجلس شورای اسلامی به‌عنوان مجری قانون یادشده تاسیس و مشغول به کار شد و کارهای مربوط به این دفتر توسط پست انجام می‌گیرد.

وی افزود: فکر تدوین چنین قانونی از اینجا ناشی می‌شد که در تهران تعداد محدودی خانه برای فروش وجود دارد و در مقابل متقاضی خرید خانه‌ بیش از عرضه است. لذا با اعمال شرایط رعایت اولویت‌ها براساس قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی در این زمینه سعی داریم بازار خرید و فروش مسکن را کنترل کنیم در حقیقت وظیفه این دفتر به این صورت است که سعی شود کسانی خانه خریداری کنند که واجد شرایط یادشده در قانون بوده و از اولویت بیشتری برخوردار باشند.

وی سپس به تشریح خلاصه‌ای از مصوبه مجلس پرداخت و گفت: شرایطی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده از سر بند تشکیل شده است که عبارت است از:

الف: کسی می‌تواند در تهران و حومه خانه خریداری کند که خانه یا زمین نداشته باشد.

ب: حداقل ۱۰ سال به‌صورت مستمر و متوالی در تهران سابقه سکونت داشته باشد.

ج: حداقل ۲۵ سال سن داشته و یا متاهل باشد.

اطلاعات 5 مهر 1360

۵ مهر ۱۳۸۰؛ اختصاص درصدی از درآمد صداوسیما به فدراسیون‌های ورزشی

طرح «اختصاص درصدی از درآمد حاصل از پخش مسابقات ورزشی توسط صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون‌های ورزشی» در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن به تصویب رسید.

به موجب این طرح، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است بابت ارزش پخش مسابقات ورزشی، معادل ارزش تولید زمان مربوط به مسابقات که در محدوده مرزهای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، به حساب فدراسیون ورزشی مربوط واریز کند. مبلغ مربوط، براساس ضوابط و مقررات فدراسیون‌ها به تناسب بین باشگاه‌ها توزیع می‌شود.

ارزش تولید هر دقیقه متناسب با نوع مسابقه، بین سازمان صداوسیما و فدراسیون ورزشی مربوط توافق خواهد شد.

معامله‌گران عمده سهام در انتظار کاهش بیشتر قیمت

روزنامه اطلاعات در صفحه ۱۸ روز پنج‌شنبه ۵ مهر ۱۳۸۰ در گزارشی اعلام می‌کند: دستورهای خرید و فروش سهام در تعادل نسبی قرار دارد، اما خریداران قیمت‌های پایین‌تری را پیشنهاد می‌کنند.

براساس این گزارش، از جمع ۱۱۹ شرکتی که سهام آنها تا زمان مخابره خبر مورد معامله قرار گرفت، سهام ۶۳ شرکت با کاهش قیمت و سهام ۳۷ شرکت با افزایش قیمت روبه‌رو شد و سهام ۱۹ شرکت نیز بدون تغییر قیمت نسبت به پریروز اعلام شد.

هر دلار آمریکا در بازار تهران ۸۰۱ تومان، یورو ۷۳۷ تومان و درهم امارات  ۲۱۷ تومان معامله می‌شد.

همچنین هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم ۶۱ هزار تومان و طرح جدید ۵۶ هزار تومان عرضه شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۵۷۰۰ تومان اعلام شده است.

اطلاعات 5 مهر 1380

۵ مهر ۱۳۹۰؛ نوسان شدید طلا و افت سکه

سه‌شنبه پنجم مهرماه ۱۳۹۰ روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی اعلام می‌کند: قیمت طلا در اولین لحظات شروع معاملات هفتگی با ۱۲۶ دلار افت تا ۱۵۳۱ دلار سقوط کرد؛ اما این میزان تا غروب دیروز به محدوده ۱۶۰۰ دلار رسید که عملا نسبت به نرخ بسته‌شده پایان معاملات جمعه شب در بازارهای جهانی ۵۷ دلار کاهش  داشت.

سکه نیز در بازار داخلی پس از اعلام نرخ‌های متفاوت بعد از ظهر دیروز بالاخره به نرخ ۵۶۵ هزار تومان رسید.

کسری ۱۵ هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی

براساس گزارش کمیسیون ویژه مجلس از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در صورت ادامه روند کنونی برای پرداخت یارانه‌ نقدی، دولت حتی در صورت اختصاص همه درآمد حاصل از هدفمندی به یارانه نقدی، تا پایان سال ۱۵۶ هزار میلیارد ریال کسری بودجه خواهد داشت.

جمعیت‌پذیری تهران در ۱۴۰۴

هیربد معصومی، معاون امور معماری و شهرسازی شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» گفت: برای تهران در افق ۱۴۰۴ معادل ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت پیش‌بینی شده، اما ما در شهر تهران با توجه به طرح تفصیلی برای ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر امکانات سکونتی فراهم کرده‌ایم.

پس‌لرزه افت قیمت‌های جهانی در بازار سهام

به گزارش «دنیای اقتصاد» ریزش قیمت‌های جهانی طی دو روز گذشته به مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران بورس تهران تبدیل شد تا با اثرگذاری منفی خود افت ۱۵ درصدی شاخص کل را در دو روز آغاز فصل پاییز رقم بزند.

علیرضا امیدی، کارشناس بازار سرمایه دلیل افت حدود ۴۰۰ واحدی شاخص و تقویت ذائقه فروش سهام در بازار سرمایه طی دو روز گذشته را ناشی از هیجان‌زدگی معامله‌گران عنوان کرد.

شاخص کل بورس در روز سه‌شنبه به ۲۶ هزار و ۵۷۲ واحد رسید و ارزش معاملات ۳۶۷ میلیارد ریال را ثبت کرد.

آی‌فون ۱/۱ میلیون تومانی

براساس گزارش روزنامه دنیای اقتصاد در مهرماه ۱۳۹۰ در بازار فروش تلفن همراه یکی از گران‌ترین برندهای آی‌فون ۴ با ۳۲ گیگابت حافظه به قیمت یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان فروخته شد.

اچ‌تی‌سی sensation با قیمت ۷۲۰ هزار تومان در بازار تهران فروخته می‌شد.

دنیای اقتصاد 5مهر 1390

 

لینک منبع: تاسیس دفتر صدور اجازه خرید مسکن برای تهرانی‌ها؛ چه کسانی مجاز به خرید خانه هستند؟/کسری ۱۵ هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی – نیوز

https://www.news.ir/202236/%D8%AA%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B3-%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%87/

خبر اقتصادی