بورس تهران در تله یک‌شنبه‌های ریزشی قرار گرفت – نیوز – اقتصادیبازتاب خبر news.ir

بورس تهران در تله یک‌شنبه‌های ریزشینیوز: اقتصادنیوز: در حالیکه بسیاری از تحلیل‌گران بازار سرمایه پیش‌بینی می‌کردند که امروز بورس پایتخت روز متعادلی را طی کند، اما تحولات بازار روزی ریزشی را برای سیزدهم مهر رقم زد، تا این یک شنبه‌ هم ریزشی شود.

در روزی که ارزش معاملات بازار ۶۴ درصد و ارزش معاملات خرد ۴۹ درصد رشد کردند، بازار با خروج پول حقیقی و افزایش عرضه‌ها همراه بود تا قیمت ۶۸ درصد شرکت‌ها کاهش یابد و تمام شاخص‌های تابلوی بورس تهران قرمز شوند.

روند تغییرات شاخص کل بازار روز یکشنبه ۳ مقطع داشت؛ بازار ابتدا نزولی شروع شد به طوری که در نیم ساعت اول معاملات، شاخص کل ۱۶ هزار واحد ریزش داشت. در مقطع دوم شاخص حدود ۲ هزار واحد رشد کرد و در مقطع سوم از ساعت ۱۱ تا پایان معاملات، شاخص کل حدود ۱۰ هزار واحد نزول کرد. نکته با اهمیت اینکه در مقطع سوم هم بر ارزش معاملات افزوده شد و هم میزان عرضه در بازار بالا رفت.در نهایت در پایان معاملات روز یکشنبه، با وجود افزایش ۶۴ درصدی ارزش معاملات، شاخص کل ۱٫۵ درصد و شاخص کل هم‌وزن ۰٫۵ درصد ریزش داشتند. شاخص کل بورس تهران با ریزش۲۳هزار واحدی در رقم یک میلیون و ۵۲۲ هزار واحد متوقف شد و شاخص کل هم‌وزن نیز به رقم  ۳۹۸ هزار و ۶۹۸ واحد رسید. همچنین شاخص کل فرابورس ۰٫۶۷ درصد کاهش یافت و رقم ۱۷ هزار و ۸۳۳ واحد را ثبت کرد. فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند.

امروزتعداد شرکت‌هایی که با رشد ارزش همراه بودند، ۱۲۹ شرکت بودند که ۲۷ درصد بازار را تشکیل می‌دهند. ۳۲۴ نماد نیز افت قیمت داشتند که ۶۸ درصد شرکت‌های بازار هستند.

در بازار بورس ۲۲۶ شرکت معادل ۶۶ درصد این بازار کاهش قیمت داشتند و در بازار فرابورس ۹۸ شرکت معادل ۷۱ درصد این بازار با افت قیمت همراه بودند تا اعداد تابلوی بورس را یک‌دست قرمز کنند.

بازار روز یکشنبه با هزار و ۵۹۱ میلیارد تومان خروج پول حقیقی همراه بود که نسبت به روز گذشته ۳۴۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. روز شنبه پس از ۱۰ روز کاری شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم، اما در معاملات امروز باز هم شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین)، وگردش (بانک گردشگری) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند.

لینک منبع: بورس تهران در تله یک‌شنبه‌های ریزشی قرار گرفت – نیوز – اقتصادی

https://www.news.ir/214729/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D9%87-%DB%8C%DA%A9%E2%80%8C%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4%DB%8C/

خبر اقتصادی