برق چه مشمولانی رایگان خواهد شد؟ – نیوزبازتاب خبر news.ir

مسلم صالحی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح برق امید با توجه به آنکه حمایت از گروه های کم مصرف را از طریق کاهش مصرف برق هدف قرار داده است، می تواند در صورت موفقیت به سایر بخش ها نیز تسری یابد.

وی افزود: اجرای صحیح طرح برق امید می تواند هزینه های اقتصادی و زیست محیطی کشور را کاهش دهد.

حمایت کمیسیون اقتصادی و مجلس از طرح برق امید

صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون اقتصادی و مجلس از طرح برق امید حمایت می کند؟، گفت: دیدگاه مجلس و همینطور کمیسیون اقتصادی به این طرح مثبت است .

 

مصطفی رجبی مشهدی

 جامعه هدف طرح برق امید

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق گفت: جامعه هدف طرح برق امید همه مشترکان خانگی را شامل می‌شود ۲۹ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که حدود ۳۰ درصد از آن‌ها براساس اطلاعات ثبت شده در سال‌های ۹۷ و ۹۸، مشمول این طرح خواهند شد (۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک) و ضمن آنکه سایر مشترکان نیز می‌توانند با کاهش مصرف خود مشمول تخفیف‌های صد درصدی بهای برق شوند.

همچنین مدیرعامل توانیر در اینباره گفت: این طرح مخصوص مشترکان خانگی است و الگوهای آن نیز از عملکرد خود مردم در سال‌های گذشته استخراج شده است. به طور متوسط در کل کشور حدود ۳۰ درصد از مشترکان برق در محدوده کم مصرف، ۱۵ درصد پرمصرف و ۵۵ درصد در محدوده خوش مصرف هستند، اما این تقسیم بندی ارتباطی به محدوده جغرافیایی یا درآمد خانوار ندارد بلکه براساس میزان مصرف برق آنها شکل گرفته است.

فاز نخست اجرای طرح برق امید

 مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور در خصوص اجرایی شدن طرح برق امید گفت: در واقع هدف اصلی ما در طرح برق امید شناسایی مشترکان کم مصرف است که این مشترکان شامل تخفیف‌هایی می‌شوند.

او ادامه داد: بر این اساس در فاز نخست اجرای طرح امید برای آنکه مردم نخواهند خیلی هزینه کنند تا وسایل برقی خود را تغییر دهند، تنها کافی است که روش درست استفاده‌ از وسایل را بدانند و تا حد امکان از وسایل غیرضروری استفاده نکنند، پیش بینی ما این است که با استفاده صحیح از وسایل برقی تا ۱۰ درصد کاهش مصرف برق را داشته باشیم.

کنتور برق

 

مشوق‌های برقی

متولی زاده گفت: سال گذشته ۸ میلیون خانوار مشمول مشوق‌های برقی شدند و ۱۰۶ میلیارد تومان به آن‌ها پاداش اختصاص یافت، با توجه به اجرایی شدن طرح برق امید که از دو ماه دیگر به صورت رسمی کلید خواهد خورد، همه مشترکان خانگی می‌توانند در آن مشارکت کنند.

 مدیرعامل توانیر در عین حال به وجود ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون مشترکان خانگی کشور در دو دسته “زیر الگو” و “بیش از الگو” تقسیم بندی می‌شدند که هرکدام تعرفه خاص خودشان را دارند.

 متولی زاده با اشاره به این که ۸۵ درصد از مشترکان زیر الگو برق مصرف می‌کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف برق دارند، اضافه کرد: در طرح برق امید مشترکان زیر الگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند.

تعرفه و تخفیف اصلاح مصرف برق مشترکین

سخنگوی صنعت برق کشور  اضافه کرد: در طرح امید به مشترکان ۶ ماه فرصت داده می‌شود که خود را در گروه مشترکان خوش مصرف قرار دهند و اگر توانستند در مدت نیم سال میزان مصرف برق خود را اصلاح کنند، مشمول تخفیف ۱۰ درصدی قیمت برق خواهند شد.

رجبی مشهدی گفت: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد مشترکان ما، مشترکان پرمصرف هستند و اگر این مشترکان خود را جزو خوش مصرف‌ها نکنند، در گروه مشمولان افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق قرار خواهند گرفت.

او اضافه کرد: طبق تصمیمات اتخاذ شده از ابتدای هر سال ۷ درصد به تعرفه کل مشترکان برق و ۱۶ درصد به تعرفه برق مشترکان پرمصرف افزوده می‌شود و این افزایش ۱۰ درصدی که بعد از ۶ ماه شامل مشترکان پرمصرف می‌شود، علاوه بر افزایش سالیانه تعرفه برق است.

قبض برق

قبوض رایگان برق برای مشترکین کم مصرف

به گفته سخنگوی صنعت برق کشور از پنجشنبه ۱ آبان امسال برق مشترکان کم مصرف رایگان خواهد شد به طوری که قبض برق این دسته از مشترکان صفر خواهد بود و تا زمانی که این مشترکان مصرف‌شان را زیر ۱۰۰ کیلو وات ساعت در ماه نگه دارند، لازم نیست پولی را بابت برق بها بپردازند.

او در پایان تصریح کرد: به مشترکانی که پایین‌تر از ۱۰۰ کیلو وات ساعت در ماه برق مصرف می‌کنند کم‌مصرف گفته می‌شود، به عبارت دیگر ۲/۸ میلیون مشترک خانگی، ماهیانه زیر ۱۰۰ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌کنند.

 

 

لینک منبع: برق چه مشمولانی رایگان خواهد شد؟ – نیوز

https://www.news.ir/229412/%D8%A8%D8%B1%D9%82-%DA%86%D9%87-%D9%85%D8%B4%D9%85%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D8%9F/

خبر اقتصادی