با پمپئو درباره ایران گفت‌وگو کردم – نیوزبازتاب خبر news.ir

وزیر خارجه انگلیس: با پامپئو درباره ایران رایزنی کردم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ وزیر امور خارجه انگلیس در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آمریکا  در لندن گفت با او درباره مسائل مختلف بین‌المللی از جمله ایران رایزنی کرده است.

یکی از محورهای مهم سفر پامپئو به لندن تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد است

یک رسانه انگلیسی‌زبان دیروز از اختلاف بر سر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در آستانه سفر پامپئو به لندن خبر داده بود.

پایگاه «نشنال» گزارش داده پامپئو قرار است روز سه‌شنبه برای رایزنی درباره تمدید قطعنامه آمریکا برای تمدید این تحریم‌ها در رأس یک هیأت دیپلماتیک وارد لندن شود. او چهارشنبه روانه دانمارک خواهد شد.

نشنال نوشته سفر پامپئو در شرایطی انجام می‌شود که آمریکا با احتمال شکست قطعنامه خود در شورای امنیت برای تمدید این تحریم‌ها روبرو است. 

چین و روسیه علناً مخالفت خودشان را با تمدید این تحریم‌ها اعلام کرده‌اند. کشورهای اروپایی هم در جلسه شورای امنیت که چندی پیش برگزار شد تلویحاً با تلاش آمریکا در این زمینه مخالفت کردند.

با وجود این پامپئو چهارشنبه هفته گذشته مدعی شد کشورهای اروپایی هم از منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نگران هستند. او گفت آمریکا فاصله چندانی با ارائه قطعنامه خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد.

علی‌رغم اظهارات وزیر خارجه آمریکا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پنجشنبه یک هفته قبل‌تر تأکید کرد آمریکا هرگز در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران موفق نخواهد شد.

نبنزیا در یک مصاحبه آنلاین گفت: «این قطعنامه آینده بسیار غم‌انگیزی دارد. منظورم این است که اصلاً آینده‌ای ندارد.»

دیپلمات روسیه اضافه کرد مسکو زمانی که آمریکا کار بر روی این قطعنامه را آغاز کرد به این کشور گفت که «هیچ شانسی برای تصویب آن وجود ندارد.»

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: «تصویب چنین قطعنامه‌ای برجام را به پایان خواهد رساند. مشخص است که ایران هرگز چنین چیزی را نمی‌پذیرد و حق هم دارد که نپذیرد.»

تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام ۱۸ اکتبر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد اما دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» تلاشی را برای جلوگیری از انقضای این تحریم‌ها آغاز کرده است. 

 واشنگتن گفته در صورتی که این تلاش به سرانجام نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته‌ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خواهد بود.

آمریکا از چند هفته قبل پیش‌نویس قطعنامه خود را  میان اعضای شورای امنیت توزیع کرده است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست‌کم ۹ عضو، بدون وتو از سوی هر یک از ۵ عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است. 

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواستار منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته‌ای در شورای امنیت منع می‌کند. 

پیش‌نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می‌خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله‌ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن کنند.  این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی‌ها در آب‌های آزاد کنند.

چندی پیش دیپلمات‌های غربی به فارن‌پالیسی گفتند این قطعنامه از شانسی برای تصویب برخوردار نیست. این دیپلمات‌ها گفتند قطعنامه آمریکا ممکن است بدون نیاز به وتوی روسیه یا چین ناکام بماند.

لینک منبع: با پمپئو درباره ایران گفت‌وگو کردم – نیوز

https://www.news.ir/121264/%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D9%85%D9%BE%D8%A6%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA%E2%80%8C%D9%88%DA%AF%D9%88-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%85/

خبر اقتصادی