انگلیس همچنان در امور هنگ کنگ دخالت می‌کند – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس: نخست وزیر انگلیس در تداوم دخالت در امور داخلی هنگ کنگ و همراهی با آمریکا از شورش کنندگان هنگ کنگی حمایت کرد

«دومنیک راب» وزیر خارجه انگلیس غروب شنبه در توییتی نوشت: «در کنار استرالیا، کانادا، نیوزیلند و ایالات متحده، نگرانی‌ جدی از تعویق انتخابات هنگ کنگ و رد صلاحیت نامزدهای مخالف را روشن ساخته ایم. مقامات هنگ‌کنگ  باید از حقوق و آزادی‌های دموکراتیک مندرج در قانون اساسی حمایت کنند.»

«کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ اخیرا اعلام کرد که برای حفاظت از بهداشت و سلامت عمومی مردم این منطقه در برابر خطر ویروس کرونا، انتخابات پارلمانی هنگ‌کنگ یک سال به تعویق افتاد. خانم لام در یک نشست خبری در این باره گفت: «واقعا به تعویق انداختن (انتخابات) یک تصمیم سخت بود اما ما خواهان اطمینان یافتن از ایمنی و سلامت عمومی هستیم».

شورای قانونگذاری (پارلمان محلی) هنگ‌کنگ ۷۰ کرسی دارد و آخرین بار سپتامبر ۲۰۱۶ انتخابات این شورا برگزار شد و قرار است سپتامبر سال ۲۰۲۱ این انتخابات برگزار شود. طبق گزارش‌ها، دولت محلی هنگ‌کنگ روز پنجشنبه هفته گذشته حضور و نامزدی ۱۲ سیاستمدار اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی را ممنوع کرد.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند. این در حالی است که سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

 

لینک منبع: انگلیس همچنان در امور هنگ کنگ دخالت می‌کند – نیوز

https://www.news.ir/142928/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D9%87%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%85%DB%8C/

خبر اقتصادی