الاکلنگ بورس و نفت با طلا و نقره+ نمودار – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز، اخبار امیدوار کننده واکسن‌های کرونا و داده‌های اقتصادی، به همراه تایید اخبار تیم انتقالی بایدن، به نظر می‌رسد باعث تحولی بزرگ در بازار‌های جهانی شده است. شاخص‌های سهام آمریکا و قیمت نفت خام صعود و پناهگاه‌های طلا و نقره سقوط را مجدداً تجربه کردند.

امروز نفت خام مانند ۱۶ روز پیشیکی از بالاترین بازدهی بازار‌ها رابه خود اختصاص داد. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس ۴٫۱۱ درصد افزایش داشت و به ۴۴٫۸۳ دلار رسید. این قیمت بالاترین رقم در ۹ ماه گذشته و بعد از جنگ قیمتی عربستان و روسیه است.


>>>> بیشتر بخوانید

سقوط طلای زرد پیش چشم طلای سیاه


صعود تاریخی بازار سهام

شاخص‌های بازار‌های سهام آمریکا مانند «اس‌اند‌پی ۵۰۰»، «نزدک مرکب» و «میانگین صنعتی داوجونز» هر کدام  حدود ۱٫۵ درصد افزایش داشتند و به بالاترین ارزش‌های تاریخ خود رسیدند. میانگین صنعتی داو جونز با ۱٫۵۴ درصد افزایش برای اولین بار به ۳۰ هزار واحد رسید. 

داو جونز

به گفته تحلیل‌گران بازار، دلایل افزایش بازار سهام آمریکا – علاوه بر خوش‌بینی سرمایه‌گذاران و در نتیجه افزایش میزان ریسک پذیری آنان به سبب واکسن کرونا – اخبار سیاسی امروز آمریکا بود.  اداره خدمات عمومی ایالات متحده (GSA) بایدن را به عنوان برنده آشکار انتخابات ایالات متحده اعلام کرد و راه را برای آغاز انتقال رسمی از دولت دونالد ترامپ به دولت وی روشن کرد. این اقدام، به هفته‌ها عدم اطمینانی و تأخیر در انتظارات پایان داد.

زردی رخ سرمایه‌گذاران طلا

قیمت طلا که قبل از اخبار واکسن در نیمه دوم کانال ۱۹۰۰ دلار و در حال صعود به کانال ۲۰۰۰ دلار بود، اکنون در یک قدمی سقوط به کانال ۱۷۰۰ قرار دارد و حتی تا ۱۸۰۰ دلار هم امروز ریزش کرد. 

قیمت نهایی طلا در پایان بازار‌های جهانی به قیمت قبل از سیر صعود تاریخی  خود به ۲۰۰۰ دلار بازگشته است، یعنی تقریباً چهار و نیم ماه پیش. با بسته شدن بازار‌های جهانی در روز سه شنبه، قیمت هر اونس طلا با ۳۰ دلار کاهش به ۱۸۰۷ دلار رسید.  کاهش ۱٫۶ درصدی طلا درحالی رخ می‌دهد که شاخص دلار نیز ۰٫۴ درصد به دلیل هجوم به سمت بازار سهام، کاهش داشته است.

نمودار طلا

لینک منبع: الاکلنگ بورس و نفت با طلا و نقره+ نمودار – نیوز

https://www.news.ir/290017/%D8%A7%D9%84%D8%A7%DA%A9%D9%84%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D9%88-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D9%82%D8%B1%D9%87-%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1/

خبر اقتصادی