اقتصاد کره جنوبی فلج شد – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، کاهش شتاب رشد بخش خدمات و افت محسوس رشد بخش ساخت وساز باعث شد تا اقتصاد کره جنوبی در سه ماهه دوم  سال ۳.۳ درصد کوچک‌شود. این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه نخست سال جاری این کشور سه درصد کاهش پیدا کرده است.

براساس گزارش تریدینگ اکونومیکسطی این مدت رشد بخش تولید از منفی یک درصد سه ماهه نخست به منفی ۱.۲ درصد در سه ماهه دوم رسیده است و رشد بخش خدمات از منفی ۲.۴ درصد قبلی به منفی ۲.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر رشد مخارج مصرفی نیز از منفی ۱.۲ درصد در سه ماهه قبل به منفی ۱.۴ درصد در سه ماهه دوم سال کاهش پیدا کرده است.

هم چنین در بخش تجارت خارجی، میزان صادرات این کشور ۱۶.۶ درصد و واردات ۷.۴ درصد کاهش پیدا کرده است. 

یکی دیگر از عوامل کاهش محسوس رشد اقتصادی کره جنوبی در این مدت کاهش رشد بخش ساخت و ساز بوده است. دولت کره به منظور تقویت رشد این کشور تصمیم گرفته بود یک بسته محرک ۱۶ میلیارد دلاری را در نظر بگیرد. با این حال رشد مخارج دولت از ۰.۷ درصد دوره قبل به ۱.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 همچنین با کند شدن رشد اقتصادی انگیزه سرمایه گذاران خارجی برای انجام پروژه های  جدید نیز کاهش یافته و رشد بخش سرمایه گذاری خارجی به رقم ناامیدکننده منفی ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

طبق اعلام مرکز آمار کره جنوبی، رشد اقتصادی این کشور در دوازده ماه منتهی به ژوین منفی ۰.۸ درصد اندازه‌گیری شده است. متوسط رشد اقتصادی کره جنوبی در بازه زمانی ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۱.۷۸ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به رشد ۷.۸ درصدی سه ماهه پایانی سال ۱۹۷۰ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به رشد منفی ۷ درصدی سه ماهه نخست سال ۱۹۹۸ بوده است.

لینک منبع: اقتصاد کره جنوبی فلج شد – نیوز

https://www.news.ir/124003/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D9%81%D9%84%D8%AC-%D8%B4%D8%AF/

خبر اقتصادی