آیا ترامپ می‌تواند انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به تعویق بیاندازد؟+بندهای مهم قانون اساسی آمریکا – نیوزبازتاب خبر news.ir

ترامپ که بارها از رأی‌گیری پُستی انتقاد کرده و مدعی شده این نوع از رأی‌گیری منجر به تقلب می‌شود در توئیتر نوشت: «با برگزاری انتخابات به صورت پستی (نه رأی‌گیری غیابی که خوب است)، انتخابات ۲۰۲۰، نادرست‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. شرم بزرگی برای ایالات متحده به بار خواهد آورد. انتخابات را تا روزی که مردم بتوانند به صورت مناسب، سالم و ایمن رأی بدهند به تأخیر بیندازیم؟؟؟»

این پیام ترامپ، واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشته و بسیاری از سیاستمداران در آمریکا به رئیس‌جمهور آمریکا یادآوری کرده‌اند که تصمیم‌گیری در این مورد در حوزه اختیارات او نیست.

قانون اساسی آمریکا در این مورد می گوید:«کنگره می تواند زمان برگزاری انتخابات و رای گیری را تعیین کند که در سراسر آمریکا یکسان خواهد بود.»

قانون اساسی آمریکا با صراحت و بدون هیچ ابهامی مشخص کرده که کنگره و نه رییس جمهور زمان انتخابات برای تعیین رهبر کشور را تعیین می کند. اگر رییس جمهور زمان برگزاری انتخابات را تعیین کند می تواند تاریخی را مشخص کند که به نفع اوست، و یا انتخابات را به زمانی موکول کند که شرایط برای او مناسب است.

قانون مصوب کنگره در سال ۱۹۴۸ چنین می گوید: «تاریخ برگزاری انتخابات برای تعیین رییس جمهور و معاون رییس جمهور در تمامی ایالت ها هر چهار سال یکبار در اولین سه شنبه ماه نوامبر برگزار می شود.»

در همین زمینه پیشتر خبرگزاری بلومبرگ به این قانون مصوب کنگره اشاره کرده و نوشته بود، تفسیر خرده گیرانه از این قانون ممکن است ادعا کند که این قانون زمان رای گیری در کالج های انتخاباتی را مشخص کرده و این چه ارتباطی با رای گیری عمومی دارد؟

این خبرگزاری اضافه کرده است: پاسخ این است که این دو مکانیسم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هم تنیده هستند. طبق قانون اساسی برنده انتخابات فردی است که بیشترین رای در کالج های انتخاباتی را به دست آورده است. هر ایالت تعداد رای مشخصی دارد و طبق قوانین ایالتی این آرا به نامزدی تعلق می گیرد که در رای گیری عمومی در آن ایالت به پیروزی رسیده باشد.

قانون مصوب کنگره در مورد «زمان انتخاب انتخاب کنندگان» در واقع زمان برگزاری رای گیری عمومی را نیز مشخص کرده است. (برای تضمین این روند قانون اساسی به ایالت ها در زمینه نحوه تعیین انتخاب کنندگان اختیارات فراوانی داده ولی به رییس جمهور در خصوص عملکرد ایالت ها هیچ اختیاری نداده است.)

زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که نخستین سه‌شنبه ماه نوامبر در هر چهار سال است، در قانون فدرال به ثبت رسیده و تغییر آن نیازمند تصویب کنگره است. در حال حاضر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار دمکرات‌هاست و بعید است که آنها با تغییر زمان انتخابات موافقت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا حتی در زمان جنگ داخلی در قرن نوزدهم بدون تاخیر برگزار شده است.

در همین زمینه، برخی از دموکرات ها در کنگره و بیرون از نهادهای قانونگذاری آمریکا به این موضوع اشاره کرده‌اند.

ولی حتی اگر کنگره به تغییر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ رای بدهد، این تصمیم به دونالد ترامپ کمک چندانی نخواهد کرد. طبق اصل بیستم قانون اساسی «دوره زمامداری رییس جمهور و معاون رییس جمهور ظهر روز ۲۰ ژانویه به پایان خواهد رسید.» معنای واضح آن این است که در صورت عدم انتخاب مجدد در پایان دوره چهارساله رئیس جمهور باید کاخ سفید را ترک کند.

البته این بحث و اختلاف نظر نیز وجود داشته که رییس جمهور نوعی «اختیارات اضطراری» دارد. دونالد ترامپ معتقد است که رییس جمهور چنین قدرتی دارد. ولی قانون اساسی آمریکا چنین قدرتی به رییس جمهور تفویض نکرده و این یک مشکل جدی است.

«الن وینتراب»، یکی از اعضای  کمیسیون فدرال انتخابات آمریکا که یک نهاد نظارتی برای ضمانت اجرای قوانین انتخاباتی است مسئله‌ای مشابه را به ترامپ گوشزد کرد. او نوشت: «نه آقای رئیس‌جمهور. نه. شما اختیار تغییر [زمان] انتخابات را ندارید. این کار نباید هم انجام شود.»

وی اضافه کرد: «ایالات‌ها و نهادهای محلی از شما و کنگره بودجه می‌خواهند تا بتوانند انتخابات را همان‌طور که همه آمریکایی‌ها می‌خواهند به صورت ایمن و سالم برگزار کنند. چرا در این خصوص کاری نمی‌کنید؟»

درخواست برای تغییر تاریخ انتخابات سابقه دارد؟

سال ۲۰۰۴ مقام‌های دولت جورج بوش پسر خواستار مستقر کردن ساز و کارهایی شده بودند که در صورت وقوع حملات تروریستی بتوان تاریخ انتخابات را تغییر داد. اما این ایده به سرعت به فراموشی سپرده شد و «کاندولیزا رایس» که در آن زمان مشاور امنیت ملی بود گفت که آمریکا حتی زمانی که درگیر جنگ داخلی بوده هم انتخاباتش را برگزار کرده و لازم است رأی‌گیری‌ها در وقت خودشان انجام شوند.

نگرانی‌ها از ترامپ ادامه دارد

با وجود همه اینها، نگرانی‌ها از رفتارهای ترامپ و اینکه آیا او در صورت باخت در انتخابات نتیجه را خواهد پذیرفت ادامه دارد.

یک سازمان غیرانتفاعی به نام «مپ‌لایت» روز چهارشنبه در گزارشی درباره احتمال تشکیک ترامپ در نتیجه انتخابات هشدار داده و از کنگره خواسته تصمیمی در این خصوص بگیرد.

سازمان «مپ‌لایت» در این گزارش به بررسی مجموعه عواملی پرداخته که ممکن است بر انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر میان ترامپ و رقیبش، «جو بایدن» اثر بگذارند. بیماری کووید-۱۹، تلاش‌های دونالد ترامپ برای اعتبارزدایی از رأی‌دهی پستی، امتناع کاندیدها از پذیرش تیجه انتخابات و مسائل دیگر نظام انتخاباتی آمریکا از جمله عواملی هستند که در این گزارش از آنها ابراز نگرانی شده است.

«دانیل نیومن»، رئیس موسسه مپ‌لایت در گفت‌وگویی با واشنگتن‌پست بدون اشاره به نام ترامپ از رفتارهای او ابراز نگرانی کرد و گفت: «ما با رفع نکردن شکاف‌ها و ابهام‌های موجود در قوانین انتخاباتی‌مان که می‌توانند موجب شوند هر دو حزب اعلام پیروزی کرده و بحران پیش بیاورند داریم با آتش بازی می‌کنیم.»

وی اضافه کرد: «کنگره به جای آنکه منتظر فاجعه بماند، باید همین حالا دست به کار شده و برای محافظت از سلامت انتخاباتمان اقدام کند. کنگره باید به طور روشن مشخص کند که اختلافات بر سر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری باید چگونه حل شوند.»

لینک منبع: آیا ترامپ می‌تواند انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به تعویق بیاندازد؟+بندهای مهم قانون اساسی آمریکا – نیوز

https://www.news.ir/131648/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D8%AC/

خبر اقتصادی